internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

0
20

İnternetten alışveriş yapmak bir çok insan önyarlı yaklaşıyor.. Türkiye’de 20 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan internet alışveriş sektörü, sahip olduğu büyük potansiyele rağmen bu önyargılar  yüzünden asıl olması gereken yere malesef gelemiyor. İnternetten alışveriş yaparken en çok dikkat edilmesi gereken hususlara birkaç önemli nokta dışında herhangi bir problem barındırmayan bu modern alışveriş yöntemi, ancak doğru bilgilerle beraber olması gereken yere ulaşacağa gözüküyor. Kredi kartı bilgilerinin başka insanların eline geçmemesi için , sipariş verildikten sonra ürünün gelmemesi, beğendiğimiz ürünün dışında , belirtilen özelikte ve kalitede olmaması, elime almadan  alma alışkanlığından vazgeçilememesi gibi bir çok noktada internetten alışverişin yapılmaması  başlıca nedenleri arasında.

Günümüzde internet  ticaretin sahip olduğu birikim ve şartlar, mağazada yapılan ticaretin sahip olduğu imkanlardan çok da farksız değil. Burada kast edilen şart, tüketici haklarının ve satın alma ile ilgili koşulları. Eğer bir müşteri internetten alışveriş yaparken dikkati gerektirecek bazı noklara dikkat ederek alışveriş yapıyorsa, kanunlar ve ilgili yasalar her türlü mağduriyette tüketicinin haklarını çok iyi bir şekilde  koruyor. Birçok internet sitesinde, kredi kartının yanında kapıda ödeme ve havale yöntemiyle de alışveriş seçeneği  sunarak satın alma koşullarını genişletiyor ve daha büyük bir kitleye hitap ediyor. Geçmişte, e-ticaret sektörünün henüz yeni dönemlerinde yaşanan kötü birikimlerden kemikleşmiş birer şüpheci yaklaşıma dönüşmesi, belki o dönemin insanlarında ister istemez internetten alışveriş yapma fikrinden uzak duracak ama bir sonraki yeni nesilde şüphesiz ki internetten alışveriş alışkanlığını, mağaza  alışverişin önüne geçecek. Bugün internetten alışverişi aktif olarak kullanan belli bir kesim, evin yiyecek ihtiyaçlarından , ,evcil hayvanlarının ihtiyaç ve mamalarına , ya da evlilik teklifi yaparken vereceği tektaş pırlanta yüzüğü bile internetten satın alıyorsa başka türlüsü düşünülemez.

Şimdi internetten alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler olduğuna kısaca göz atalım:

  • Güvenli bir şekilde İnternetten alışveriş yaparken ürünü alacağınız sitesinin SSL sertifikası olup olmadığına bakmamız gerekir. Bu sertifikaya sahip bir siteden alışveriş yaparken kredi kartı bilgileriniz özel bir şifreleme türü ile doğrudan bankanıza aktarılır ve kesinlikle  başkaların eline geçme ihtimalide bulunmaz. Alışveriş sitesinin ssl serfikikasına sahip olup olmadığını sitenin ismini yazdığımız yerin sol tarafında yeşil güvenli yazan bir kutucu bulunur.
  • Hiç bir alışveriş sitesi kredi kartı şifresini istemez.Çünkü zaten alışveriş yapabilmek veya para çekebilmek için gerekli değildir.İsteyen olursa o sitelerden uzak durmak gerekmektedir.
  • Oluşabilecek herhangi bir sorunda   başvuru yapabileceğiniz  merciin açık adresinin  ve telefonunun olması kanun gereği yasal zorunluluktur. Alışveriş yapacağınız sitelerde bunlar yoksa oradan alışveriş yapmamanız sizin açınızdan iyidir.
  • Mağaza  alışverişlerinizde olduğu gibi internet alışverişlerinizde de garanti belgesi ve faturayı elinizde bulundurduğunuz sürece tüm yasal haklarınız saklı kalır sizde.Bu iki belgeyi iyi bir şekilde hiç bir zaman atmayın .

İnternetten alışveriş yaparken önemli olan ve  dikkat edilmesi gereken bu noktalar, müşteriyi  kötü niyetli kişilerden koruyacaktır. Gerekli güvenlik önlemlerini alan internet sitesinden alışveriş yapmak bazı durumlarda güvenliğini denetleyemeyeceğiniz mağazalardan daha sağlıklı olabiliyor.

2017 yılında e ticaret üzerinden yapılan alışveriş rakamları inanılmaz boyutlara yaklaştı 2.5 trilyon dolar .Türkiyede ise bu rakam 25 milyar dolar seviyesinde ve artık milyonlarca insan internetten alışveriş yapmaktadır.Dediğimiz noktalara dikkaet ettikten sonra rahatça alışveriş yapabilirmisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here