SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?

0
10

Yılbaşı geldi geçti bile. Yılın hemen hemen her ayına bir hediyeleşme şartı üreten kapitalist iş hayatı boş durmamış ve Şubat ayı içinde sevgililer günü kampanyalarına başlamış bile.

Peki sevgililer günü nedir ?

Sevgililer günü için yüzyıllar öncesine bakarsak şöyle bir rivayet var… Milattan Sonra 3. yüzyılda İmparator Claudius II, ordusundaki genç askerlerin evlenmesini yasaklıyor.Evlenen gençlerin savaşta konsantrasyon ve güç eksikliği yaşayacağını düşünen Roma İmparatoru kesin bir emirle bunu yayıyor.Yine rivayete göre kilisede din adamı olan  Aziz Valentine bu yasağı deliyor ve evlenmek isteyen gençler için gizlice nikah kıyıyor.Elbette bu ihanetinin bedelini canıyla ödüyor ve Aziz Valentine 14 Şubat’ta idam ediliyor. Bu sebeple her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlanıyor.

Bu özel gün ,her yıl 14 Şubat sevgililer Günü olarak kutlanıyor.Aslında inanışımız ve ülkemizle hiçbir bağlantısı olmayan bu gün, Roma Katolik Kilisesinden gelmiş ve Valentine adındaki din adamının ismi için ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkıyor.Bu yüzden bazı topluluklarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak da söyleniyor. Valentine aslında bir isim olsa da bu kelime batı toplumlarında sevgili, hoşlanılan yada aşık olunan kişi anlamında kullanılıyor.

Günümüzde dünyanın hemen hemen büyük bir bölümünde bu gün kutlanıyor.Özellikle piyasaları hareketlendirmek adına birçok dev firma kampanyalarını bu özel gün için günler öncesinden duyuruyor.Bizlerde bize diretilen sevgililer gününü kutlamaya elbette uyuyor ve sevgilimize eşimize hediyeler arıyoruz.Güller çiçekler sevgililer gününün olmazsa olmazları.Bazı tahminlere göre sevgililer gününde dünyada 1 milyara yakın tebrik kartı gönderildiği söyleniyor.Peki ne alabiliriz sevgilimize?

Birazda bundan bahsedelim.Biz kadınlar sevgilimize genelde gömlek, pantolon, ayakkabı, parfüm vb.hediyeler seçerken erkeklerden kadınlara ise altın, pırlanta, çiçek ve her türlü giyim kuşam ürünü hediye olarak tercih ediliyor.Farklı alternatifler düşünürsek sürpriz yemekler, sürpriz tatiller olabilir. Yazımın başında da bahsettiğim gibi yılın her ayını insanlara bir hediye almak zorunda bırakan kapitalist düzenin bir parçası olduğunu düşünüyorum sevgililer günününde.Gerçek bir aşk için en güzel hediye; fedakarlık, hoşgörü ve anlayıştır. Maddi hiçbir nesne sizi gerçekten seven bir insandan daha önemli olamaz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here