9-12 Ay Bebek gelişimi

0
20
9-12 Ay Bebek gelişimi

9-12 Ay Bebek gelişimi

9-12 ay arasında bebekler artık birçok hareketi yapabilme kabiliyetine ulaşmıştır.Dış dünyaya karşı tüm algılarını açmış durumdadırlar.Hareket yetenekleri hergün gelişmektedir. 

İlk 6 aydaki haliyle ciddi farklar oluşmaya başlamış bebek,meraklı bir kaşif halini almıştır. Hergün artan hareket yeteneği bebeğin farklı şeyler keşfetmesine yol açar. Bu keşifler artık anneyi zorlamaya bebeğide tehlikeli bir yolculuğa çıkartmaya başlamıştır.Elbette bu dönem bebek için inanılmaz eğlencelidir. Bebekle ilgilenmek .

9. Aydan itibaren gitgide zorlaşmaya başlamıştır.Eline aldığı nesneleri atma, çekmeceleri çekme, yerde bulduğu her şeyi ağzına götürme gibi birçok aktif hareket aileye zorlu anlar yaşatır. Özellikle annelerin,bebeği kendine bir zarar vermemesi için sürekli takip etmesi gerekir.Bebek 9-12 aylar arasında yardımsız bir şekilde oturup kalkabilir, emekler, tutunarak yürür, birkaç adım atabilir. Eline aldığı bir kalemle çizebilir yada kendine zarar verebilir. Bu yüzden bu dönemde bebeğin tamamen göz hapsinde tutulması gerekir.

2113bd54ca6411e39d120002c9442030 8 - 9-12 Ay Bebek gelişimiBebek, 9-12 aylarda konuşulanları yavaş yavaş anlamaya başlar ve konuşmaya yoğunlaşır. Örneğin; hayır, dur, cısss gibi uyarılarınızı kesinlikle ayırt edip dinler. Konuşma yetisi çok zayıf olduğundan istek ve şikayetlerini beden diliyle anlatmaya çalışır.Bu aylardaki bebekler acıktığında yakınlarında bulunan herhangi bir besine uzanıp ağızlarına götürebilir,ağız ve çene hareketleriyle su istediklerini anneye anlatabilirler.Bu dönemde bebekle kuracağınız iletişim bağı onun konuşmasını hızlandıracaktır.Bebeğin her yeni keşfi onu duygusal ve zihinsel olarak geliştirecektir. Bebeğe ne kadar çok uyarıcı verirseniz o da uygun tepkiler vererek öğrenmesini arttırır.Örneğin bardakla su veriyorsanız bebek bardağı gördüğünde heyecanlanmaya başlar ve su içeceğini bilir.

Bebek annesi odadan çıkınca ağlar, eğer anne bebeğin ağlaması üzerine odaya geri dönüyorsa,bebek artık annesinin her gidişine ağlar.Ve sebep sonuç ilişkisini keşfetmiş,ağladığında isteklerinin olduğunu öğrenmiştir.

9-12 ay arası bebekler günde 12 ila 14 saat uyurlar ve bunun 7-8 saatini ini geceleri, 4 saatinide iki periyod olarak gündüzleri yaparlar. Bazı bebekler bu dönemde beslenmek için hiç kalkmazlar bazıları ise gecede bir kere uyanabilirler. Yine bu dönemdeki bebek eğer geceleri ağlayarak uyanıyorsa annesinin kokusunu özlediği için sarılma isteğiyle kalkabilir çünkü 9-12 aya gelmiş bir bebek artık anneye ve kokusuna tamamen bağlanmıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here