AliExpress.com’dan nasıl alışveriş yapılır?

1
53

İçerik

AliExpress.com’dan nasıl alışveriş yapılır?

Evet bayanlar bu yazımızda son dönemleri yükselen alışveriş sitesi aliexpress.com’dan alışveriş yapmak. Çevremdeki bir çok insan soruyor ve birçokta yanlışlar yapılıyor. Bu yazıda aliexpress.com’ dan alışveriş yaparken önemli olan bazı konularını sizlere sunacağım. Umarım bazı yanlış yapılan noktaları gidermiş oluruz

Buradaki yazıyı okuduktan sonra aliexpress.com sitesinden artık güvenli bir alışveriş yapabilirsiniz.

kayıt min - AliExpress.com’dan nasıl alışveriş yapılır?

ilk iş olarak aliexpress.com a kayıt olmamız gerekiyor. Email adresi isim soy isim şifre yi girdikten sonra yeni hesabınız artık açılmıştır. Daha sonra aliexpresim bölümünden my shipping address bölümüne girip kargoların geleceği adresi kayıt etmeniz gerekmektedir.

Kargo adresi verirken mutlaka birinin bulunacağı bir adres verebilirsiniz özellikle işyeri adresi varsa daha iyi olur.Yanlış yapılan hatalarda takip kodsuz ürün alınınca evde yoksanız birdaha ürünü göremezsiniz

Bundan sonraki adımları birkaç başlıkta ele alabiliriz.

 • Alacağımız ürünü seçme
 • ürün fiyatı
 • Satıcı seçimi
 • satıcı puanı ve yorumları
 • ürün ile ilgili geri bildirimler ,yorumlar
 • Ödeme şekli seçimi
 • Kargolama şekli
 • kargo ulaşınca kontrol etme ve onay
 • kargo eğer gelmezse ürünü şikayet etme
  bunlara dikkat ettiğimizde hiç bir problem yaşamazsınız.

Ürün Seçimi

Ülkemizde 60 70 lira ödediğimiz ürünleri aliexpresste 1 dolar 2 dolar gibi hemde ücretsiz karga.Hal böyle olunca bir çok insan aliexpress ten ürün getiriyor.Hatta bir iş kapısı bile oldu.Özellikle instagram üzerinden 2 3 dolarlık ürün getirip 40 50 tl den satanların sayısı ciddi bir biçimde fazla.
Ürün seçiminde dikkat etmeniz nokta ise açıklamayı iyi okumak çünkü bir satıcıda ürün 10 dolarsa diğer satıca 4 dolara bulabilirsiniz yada alacağınız ürünün fiyatı Türkiye ile neredeyse aynı ise hiç beklemeye gerek yok Türkiye ‘ den alın.Malum artan dolar kuru ürün fiyatlarını attırdı.

Bebek ilk adım ayakkabını inceleyelim

rün min - AliExpress.com’dan nasıl alışveriş yapılır?
Türkiye’deki fiyatı (instagramda satanlar) 30 -45 tl arası bir fiyat veriyorlar
Aliexpress.com’daki fiyatı 3.55 dolara kargo ücreti 0.78 dolar toplam 4.33 dolar 16.5 tl kura çevirdiğimizde.
ben genelde çay alıyoruz bebek ayakkabısı alacaksınız zaten türkiyede üretilen gayet kaliteli bebek ayakkabıları var .@makosendunyasi instagram adresinde 25 tl ye ücretsiz kargo ya bebek ayakkakbısı gönderiyorlar 1 ay beklemek yerine 5 tl fazla veririm ertesi gün gelir hiç olmazsa.
Son olarak açıklamaları iyi okuyun ürünün niteliklerine iyi bakın. Elektronik alırken özellikle dikkat etmeniz gerekecek .Tekstil ürünlerini de dikkat edin çünkü orjinel olmama olasılığı var

Satıcı Seçimi

Başlıksız 2 min - AliExpress.com’dan nasıl alışveriş yapılır?Satıcı seçmek ürün seçmek kadar önemlidir. Her önünüze gelen satıcıdan bir ürün alınmaz.Peki nasıl alıcaz her satıcının puanı vardır aldığı oylar vardır. En çok sipariş verilen 5 yıldız olan satıcılar bakmalısınız.Daha sonra ürünün altında bulunun geri bildirim kısmına bakmalısınız. Burada ürünü alan kişilerin yorumları yer almaktadır .Ürün hakkında en önemli bilgiyi aslında buradaki yorumlardan bulabilirsiniz.

yorumlar min - AliExpress.com’dan nasıl alışveriş yapılır?                                           Eğer ürününüz düzgün çıkarsa bu satıcıya güvenilir ve herzaman buradan rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Kargolama Şekli

kargo min - AliExpress.com’dan nasıl alışveriş yapılır?kargo 1 min - AliExpress.com’dan nasıl alışveriş yapılır?Gelelim en önemli noktalardan birine kargolama.ürün alırken ücretsiz kargo filtrelemsi yapın .ücretsiz kargolu ürünler sıralanacaktır.Ama ne yazıkki bir çok ücretsiz kargoda takip numarsı verilmiyor.Takip numarsı olmayan kargoların takibini dolayısyla yapmazsınız.yani ne zaman kargo ulaşacak kargomuz nerede anlık takip yapmazsınız.Gelip gelmeyeceğide tam bi muamma oluyor.Takip numaralı kargolar her zaman tercihiniz olsun gerekirse 1 dolar daha fazla verip takip numaları kargo seçeneğiniz seçin.Gönderim şekli ne tıkladığınızda kargo firmaları karşınıza çıkacaktır.Burada tracking information bölümünden available olanlar takip numaları not available olanlar takip numarasızdır.
kargoyu seçtinden sonra chine port air mail,aliexpress standart shipping gibi firmalar ile seçerseniz takip numaları oalcaktır hemde ucuz olacaktır.kargonuz türkiyeye geldikten sonra zaten ptt kargo sayfasından takip numaranız sorguluyabilirsiniz.

Ödeme Şekli Seçimi
Kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz ali express gayet güvenli bir sitedir .Eğer güvenmem ben diyorsanız sanal kart çıakrtıp limiti 250 tl yaptırısanız herhangi bir kafa karışıklığı olmaz.

Kargo geldikten sonra kontrol ve onay

Kargo geldikten sonra ürünüz kontrol edin eğer istediğiniz gibi ürün ise kargonuzu confim yaparak onaylarsınız.Eğer istediğiniz ürün değilse yada ürün gelmemişse satıcı ile iletişime geçin .Ürünü aldığınız sayfa satıcı ile ieltişim kısmından iletişime geçebilirsiniz.Ama tabi belirli bir zamanı var oda ürünün açıklamasında yazar .Buyer Protection kısmında bazen 30 45,60,90 gün gibi alıcı koruma altındadır.
Kargo gelmezse ya da ürün istediğimiz koşullarda değilse şikayet etme

İlk başta satıcı ile iletişime geçin ya ürünü değiştirecek yada gelmemişse para iadesi yapcaktır.satıcı cevap vermezse veya herhangi problem “Open Dispute” yazan kısma tıklamanız gerekmektedir.
Eğer gene problem yaşarsanız aliexpress in müşteri hizmetleri kısmından yazarsanız çok hızlı bir şekilde cevap veriyorlar.

Bonus: ALİEXPRESS ÜRÜN ALIMI VİDEO

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here