En iyi 5 aşk kitapları

0
21

Kışın gelmesiyle pencerenin kenarında oturup sıcak çayımızla beraber kitabımızı okumak gerçekten bir başka oluyor.Romantik okuyucularımız  güzel bir liste hazırladık.. Türk ve dünya edebiyatının tarihe adını yazdırmış en iyi aşk kitapları listesinde, böyle bir aşk yaşayamadım keşke yaşasaydım dediğiniz hikayelerle karşılaşacaksınız. Hayatınızda mutlaka okunması gereken, en iyi aşk kitapları

Kitap okumak bir yaşam tarzı ,bağımlılık derecesinde bir tutkudur. Kitap okumanın zevkine varan birisi, mutlak günün içinden bir zaman ayırarak kitap okur.Hatta okuyamadığı zamanlar büyük bir huzursuzlukla karşı karşıyakalır. Bunların dışında bir de kişiye özel önem arz eden kitaplar vardır. Herkes kendi içsel yapısına hitap eden tarzda kitaplara yönelir. Kimisi bilim kurgu sever kimi siyasi, kimisi distopya kitaplarında boğulurken kimisi duygusal satırlardan vazgeçemez.

Yazımızda ise sizlere dünya ve Türk edebiyatında büyük yankı uyandıran, en çok okunan, en sevilen ve en güzel 5 aşk kitabını bir araya getirdik. Aşk kitaplarından bilgi vererek kısa birde özet vereceğiz.

IMG 20170122 220851 - En iyi 5 aşk kitapları

Anna Karenina – Lev Tolstoy

Listemizin ilk sırasında Rus edebiyatının en önde gelen isimlerinden birisi var. Dünya edebiyatında da adını altın harflerle yazdıran Lev Tolstoy Anna Karenina’yı 1877 yılında yazdı. kitap 125 yazarın katılımıyla gerçekleşen oylamada en iyi roman seçilmiştir. Karakterlerin analizi müthiş bir  şekilde yapılmış olan Anna Karenina Tolstoy’un başyapıt eserlerinin arasındadır.

Anna Karenina Kitabının Özeti

Romanın baş kahramanı Anna, evli bir kadındır. Sıkıcı, monoton  giden evliliğinde bir gün genç bir adamla tanışır ve aşk yaşamaya başlarlar. Tüm yadırgamalara,baskılara rağmen Anna Vronski ile, doludizgin bir aşk yaşar. Bir gün bir kaza yaşanır  Vronski atından düşer ve yaralanır. Anna sevdiği kişinin  öldüğünü düşünür ve bu yasak ilişkisini kocasına anlatır. Sevgilisinin ölmediğini öğrenince kocasından ayrılmak ister, fakat kocası boşanma isteğini geri çevirir. Bütün bu olanlara rağmen aşkına devam eden Anna bir süre sevgilisiyle beraber kaçarak İtalya’da yaşar. Geri döndüğünde  ise  eşini aldatan, insanlar tarafından dışlanan bir kadın haline gelir.


sabahattin ali kurk mantolu madonna 820x615 - En iyi 5 aşk kitapları

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna ‘ya deminsek olmaz. Sabahattin Ali’nin, 1943 yılında yazdığı ve en popüler romanıdır. Kitabı askerlik yaptığı sırada yazmış ve bölüm bölün gazetede yayınlanmasını sağlamıştır. Kitabın basıldığı tarih 1943 yılındadır. Bir çok kişinin elinde mutlaka görmüşünüzdür kürk mantolu modanna’yı. Daha önce  okumadıysanız, bu kitap ile Sabahattin Ali’nin betimlemelerine ve anlatımına ciddi bir biçimde hayran kalabilirsiniz.

Kürk Mantolu Madonna Kitabının Özeti

Kitabın kahramanları;asosyal olan, sessiz,, ona yapılan haksızlıklara karşı boyun eğmiş Raif Efendi ile Maria Puder’dir. Hatta bazen bukadar sessiz olmasına sinir bile oluyorsunuz ama kitabın sonunda bir insana karşı kesinlikle ön yargılı olunmamasının önemi anlıyorsunuz.Raif Efendi gençliğinde Berlin’de bir sanat galerisine gitmeya karar verir ve burada bir tablo dikkatini çeker. Tablodaki kadının ismi Kürk Mantolu Madonna, ve daha önce  hiç beslemediği duyguları hissetmeye başlar ve sürekli olarak tabloyu görmeye gider. Fakat Raif Efendi tabloyu izlemeye gelirken, başka biride Raif Efendi’yi izlemektedir.. Raif Efendi’yi izleyen kadın, aslında tablonun sahibi Maria Puder’dir. Zaman ilerdikçe güzel bir arkadaşlık ve ardından güzel bir aşk başlar aralarında. Ne yazık ki bir süre sonra Raif’in babası ölür ve ve istemeyerekte olsa Berlin’den ayrılır. Ayrıldıkların bir süre mektuplaşırlar ama ne yazıkki mutsuz sonla bitiyor romanımız. Kürk Mantolu Madonna  2-3  saat içerisinde okuyabilirsiniz .


20170112 131349 - En iyi 5 aşk kitapları

Aşk ve Gurur – Jane Austen

Bütün  zamanların  otoritelerce en duygusal ve en iyi romantik aşk kitabı sayılan Aşk ve Gurur. İlk olarak 1813 yılında basılmıştır ve kitabın orijinal adı Pride and Prejudice’dir. 204 yıl gibi bir geçmişe sahip. Gururun ve ön yargıların aşka olan olumsuz etkisini anlatıyor kitap. Aşk ve gurur romanında  oldukça fazla karakter ve bu karakterlerin de kendilerine ait özellikleri var. Okurken biraz dikkatli okumalısınız. Ancak yazarın mükemmel anlatımı ve sürükleyici konusu ile birleşince bunu okuyucu pek hissetmiyor. Jane Austen’in Aşk ve Gurur kitabını, okunması gereken kitaplar listesinde her yerde karşılaşabilirsiniz. Roman duygusal olsun diyorsanız bu kitap tam size göre.

Aşk ve Gurur Kitabının Özeti

Romanda anlatılan en büyükleri olan Elizabeth ve Jane olmak üzere, köy gibi yerde yaşayan beş kız kardeş yer alıyor. Baş kahramanız  ise kendini çok güzel yetiştirmiş, boş zamanlarında bir çok kitap okuyup, insanlara iyilik yapmayı seven Elizabeth. Darcy ise, soylu ve zengin bir aileye mensup, genç, yakışıklı ve aynı zamanda kibirli biridir. Kitabın ana konusu bu iki genç arasında yaşanan tutkulu fakat önyargıyla dolu aşkı anlatıyor. Yazar gayet sıradan bir aşk hikayesini anlatmasına rağmen, önyargının aşkta nasıl bir olumsuz bir yan teşkil ettiğini ve toplumsal farklarıda  vurgulayarak okuyucunun sık sık düşünmesini sağlamış.


17 01 29 14 09 31 352 deco - En iyi 5 aşk kitapları

Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Birazda modern kitaplardan bahsedelim .Senden Önce Ben,  son yılların en çok okunan aşk kitaplarından biri olan Jojo Moyes’in 2013 yılında basılmıştır. Kitabı okuduktan sonra, diğer bir kitabı Senden Sonra Ben’i  mutlaka okumalısınız.. Kitap size sadece aşk ile kalmayıp psikoloji tadında bir sunuyor. Kitabı okuduğunuz zaman kahramanların duygularını sanki siz yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Yazar kullandığı sade anlatımla, okuyucuya sanki film izliyormuş gibi his veriyor. Bu kitabı okuduktan sonra çok etkileneceğinize eminim zaten kitaba başladığınız zaman tek oturuşta bitireceksiniz.

Senden Önce Ben Kitabının Özeti

Kitabın ana karakteri Will Traynor’un geçirdiği bir kaza sonrası hayatı altüst olur . Kazadan sonra hayatına tekerlikli sandalye ile devam eden Will, ruhsal ve psikolojik  olarak çok berbat günler geçirir, hatta ölümü bile aklına getirir. Bu olaya fazlasıyla üzülen ailesi, hem bir arkadaş hem de  kafa dağıtması için ,yaşam enerjisi olması adına, Lou adında bir kızı bakıcı olarak işe alırlar. İşte kitabımız buradan itibaren başlıyor


DSC03935 - En iyi 5 aşk kitapları

Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel García Márquez

Yazımıza en iyi aşk kitapları listemiziin son sırasında Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez’in, kitabıyla başlıyoruz. Kendine özel bir üslubu olan Márquez, 20. yüzyıla damgasını vurmuş yazarlarından biridir. 1972 ve 1982 yıllarında Nobel Edebiyat Ödülleri de almıştır . 1985 yılında kaleme aldığı Kolera Günlerinde Aşk, bir roman kitabıdır. Yalnız bu kısa soluklu bir aşk anlatmamıştır .50 yıl süren uzun soluklu bir destansı bir aşkın anlatıldığı kitap, 2007 yılında sineması da çekilmiştir. Hikayeleri çok farklı bir şekilde ele alan Márquez, duygu seline kapılmak isteyenlere güzel bir aşk kitabı sunuyor.

Kolera Günlerinde Aşk Kitabının Özeti

Kitap size unutulmayacak bir aşk hikayesini anlatıyor. İçerisinde şehvetin, tutkunun, aşkı ve hüzün, gibi duygular yer almaktadır. Az bir karakterle böyle geniş bir hikaye oluşturmak da ancak Márquez gibi üstad  işidir zaten. Konusu bizim yeşilçam filmlerindeki, bir türlü kavuşamayan aşıklara benzese de, detaylarına inildikçe çok daha fazlası olduğunu göreceksiniz. Kahramanımız çok küçük yaşlarda gördüğü kıza aşık olur ve yaklaşık 50 yıl sürer. Ancak aradan geçen yılların içerisinde farklı kadınlarda hayatına girer. Konu bakımından sürekleyici ama ağır dil anlatımı nedeniyle sakin bir kafayla okumanızı öneririz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here