Bebek Oyunları

0
20

Anne karnında dahi dünya ile bağlantılı olan bebek,doğum ile birlikte artık hızlı bir öğrenme sürecine girer.Önce gözlerini açık tutmayı başarmakla başlar ve başını dik tutmakla devam eder bu sürece.Emmek,ağlayınca altının değişmesi,gülümsemek vb.her oluş bebeğin ne kadar hızlı öğrendiğini gösterir bize.Bebeğin gelişimi için sevgiden sonra en önemli adım da oyundur.Birinci ayını doldurmuş bir bebekle basit bebek oyunları oynamaya başlamak bebeğin zihinsel gelişimi için çok önemlidir.

Bebeklerin öğrenmeye başlamaları için dikkatlerini çekmek gerekir.Bebeklerin dikkatini çekmek için bazı bebek oyunlarını deneyebiliriz.Bebek oyunları seçmeden önce biraz bebeklerin oyuna yaklaşımından bahsetmek istiyorum.

Örneğin bebekler çok renkli ve keskin hatlı nesnelere ilgi gösterirler.6 aylarından önce siyah yada beyaz gibi kontrastlı renklere dikkat edebilirken 6 aydan itibaren diğer renklere ilgi gösterirler.Renkli kağıtların renklerini tanıtarak bebek oyunları kurabilirsiniz.

Bebeğin beyni çok büyük yada çok küçük nesnelere dikkat kesilir.Orta büyüklükteki objeler bebeğin ilgisini çekmez.Dolayısıyla irili ufaklı küplerle bebek oyunları oynayabilirsiniz.
Yeni nesneler bebeklerin önüne geldiğinde hemen dikkat kesilirler.Bunun için bebeğinize sürekli oyuncak almanıza gerek yok.Eski oyuncakları bir süre saklayıp sonra ortaya çıkararak yada zararsız ev aletlerini bebeğinizin önüne koyarak dikkatini celbedebilir bu tip bebek oyunları deneyebilirsiniz.

Bebeğinizle eğitici yada sıradan bebek oyunları oynamak isterseniz;onun altının kuru olduğu,karnının tok olduğu,uykusunu almış olduğu ve keyfinin yerinde olduğu zaman dilimlerini tercih etmelisiniz.Böylelikle daha verimli bebek oyunları oynayabilir ve zaman geçirebilirsiniz. Bebek ve çocuklar önemsendiklerini ve kendileriyle ilgili oyunları severler.Onlara bir kitap okuduğunuzda hikayenin kahramanını çocuğunuzun ismiyle değiştirirseniz daha ilgili ve heyecanla sizi dinleyecektir.
Aylara göre bebek oyunları

1688696 min 150x150 - Bebek Oyunları

Ay Bebek oyunları

-İletişim kurarken bebeğinizin yüzüne yaklaşın.değişik yüz mimikleri ve ağız hareketleriyle onun dikkatini çekin.
-Kesinlikle göz kontağı kurun ve onunda size katılmasını sağlayın.
-Çıngırak,sesli dişlik gibi nesneleri hareket ettirerek bebeğinizin elinizi takip etmesine yardımcı olun.
-Evdeki alet yada objeleri parmak ile göstererek adlarını söyleyin.
-Bebeğinizle sakin,şefkatli bir ses tonuyla konuşarak size dikkat kesilmesini sağlayın. Bebeğin uyanık ve aktif olduğu zamanları not edin ve oyun aktivitelerinizi o zamana denk geti
-Kontrastı yüksek olan renklere sahip(sarı,kırmızı,siyah,beyaz) oyuncaklarla oynamasını sağlayın.
-Bebek oyunu kurduğunuz oyuncağı bebeğinizin görebileceği mesafede tutun.
– Farklı yüz ve mimik hareketleri yaptıüınızda bebeğinizin de sizi taklit etmesini sağlayın.

1886099 min 150x150 - Bebek Oyunları

6-18 ay bebek oyunları

-0-6 dönemi için bahsettiğimiz tüm bebek oyunlarını uygulayabilirsiniz.
-Bir oyuna başlamadan’’bak’’ diyerek bebeğinizin dikkatini çekmeli ve uygulamaya geçirilecek aktivite bebeğe gösterilmelidir.
-Yeni birşeyler öğretilirken her defasında başka bir yenilik farkettirilmelidir.Böylelikle bebeğiniz daha çok dikkat edecektir.Mesela renklerden bahsediyorsanız bir rengin farklı farklı objelerle gösterilmesini sağlamalısınız.
– 6-18 ay dönemlerinin sonlarına doğrubebeğin oyun oynayacağı alanı belirtmek için yere bir yaygı serilmeli ve yaygı her serilişinde bebek oyun oynayacağını anlamalıdır.
18 ay 3 yaş arası bebek oyunları
-Bebeğinizin dikkatini çekmek için ona hitap ederken yüzünüzü onun seviyesini indirmeli ve göz koordinasyonu kurmalısınız.
-Bebeğinizin el-göz koordinasyonu için birbirinize top atma oyunu oynayabilirsiniz.
-Yeni sözcükler ya da yabancı bir dil öğretiyorsanız yüzünüzü bebeğinize döndürüp ağız ve yüz hareketlerinizi görmesini sağlayın.
-Bebeğinize yeni şeyler öğretirken bir yeniliği öğrenip uygulayabiliyorsa,bu sefer iki yeniği ara vermeden öğretebilirsiniz.
-Bebeğinize kitap okurken kitabın resimleriyle ilgili görsel sorular sorabilirsiniz.Mesela;buradaki balon kangi renk,ağavın üzerinde ne var,bu kız ne yapıyor….gibi
-İçinde sıralama olan şarkılar yada parmağınızla sayabileceğiniz oyunlara başlanabilir.
-Ufak ritmik hareketlerle bebek oyunları başlayabilirsiniz.Mesela ağzın nerede,burnunu göster gibi…
-Oyun sırasında sıkılan bebeğinizi sarılarak ve ona masaj yaparak motive edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here