Bebeklerde ateş

0
22
Bebeklerde ateş

Bebeklerde ateş

Bebeklerde ateş, anne babaların en çok korktuğu durumdur.Bebeğimiz bize her zamankinden daha sıcak geliyorsa ısısını ölçmeliyiz.38 ºC derece ve üzeri bebek ve çocuklarda ateş olarak kabul edilir. Kulak, dil altı, popo ve koltuk altından ateşi ölçebiliriz.Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0,5ºC derece daha düşüktür. Ateşi ölçtükten 5 dakika sonra tekrar bir ölçüm yapmalı ve ölçümün doğru olup olmadığını tespit etmeliyiz.Çünkü çok sıcak bir ortamdaki bebek,yada fazla hareketli bir çocuğun kısa süreli vücut ısısı yükselmiş olabilir. Her seviyedeki ateş tehlikeli sayılmaz.

Bebeklerde ateş kaç olmalı 

Bebeklerde ateş  ateş sınırları şöyledir.

  • Ateşsiz: 34,4-37,9 
  • Ateşli: 38,0-39,9 
  • Yüksek ateşli: 40,0 ve yukarısı

İki sefer ölçüm yaptınız ve bebeğiniz ateşli sınırında, birkaç yöntemle ateşi düşürmeye çalışabilirsiniz. Fakat tehlikeli sınıra yaklaştığını düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Yenidoğan Bebeklerde ateş ciddi problem oalbilir. Bebeğiniz eğer 3 aydan küçükse hemen doktorunuza başvurmalısınız ve bu sırada bebeğin üzerindekileri çıkararak 15 dakika kadar beklemeli sonra tekrar ölçmelisiniz. Eğer bebeğiniz 3 aydan büyükse aşağıda yazacağımız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bebeklerde Ateş düşürmek için

  • -Bebeğinizin üstünü açın,kat kat giysiler vücut ısısını arttıracağından bebeği soyarak biraz beklemelisiniz üşüyecek ve daha çok hasta olacak diye düşünmeyin çünkü vücut ısısı ateşliyken zaten fazladır. 
  • -Üzerini açmanıza rağmen bebeğin ateşi hala düşmediyse doktorunuzu arayın ancak bir taraftan da ılık duş uygulayın.Bir küveti doldurup bebeğinizi küvete oturtun ve suyla oynamasını sağlayın.Bir yandan da siz vücuduna ılık suyu sünger vb.yardımıyla sürün.Kesinlikle alkol içeren kompreslerle ateşi düşürmeye çalışmayın. 
  • -Bebek ve çocuklar için uygun olan ve doktor tarafından ölçüsü belirtilmiş ateş düşürücüleri 4 yada 6 saatte bir verin.Eğer etkisi olmuyorsa 3 saatte bir başka uygun bir ateş düşürücüyle dönüşümlü olarak verin.(Ateş düşürücünün mutlaka bir pediatris tarafından verilmiş olamasına dikkat edin) 
  • Son olarak 3 aydan küçük bebeklerin ateşle mücadelesi bağışıklık sistemi çok zayıf olduğundan oldukça zordur ve mutlaka bebek hastaneye götürülmelidir.3 aydan büyük bebeklerde de ebeveyn ateşi düşürmekte zorlanıyorsa yine bebek bekletilmeden hastaneye götürülmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here