Bebeklerde burun tıkanıklığı

0
25

Bebeklerde burun tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı problemini yaşamayan yoktur herhalde.Bebeklerde burun tıkanıklığı demek, anneler için birçok  zaman huysuz ve iştahsızlık yaşayan bir bebek ve aynı zamanda uykusuz geceler demek. Kış aylarında daha çok  artan bu sıkıntı, bazen akciğer problemlerinin çıkmasına bile neden olabiliyor.

Bebeklerde burun tıkanıklığı en çok kış aylarında rastladığımız ve annelerin korkulu rüyası haline gelmiş bir sorundur.Soğuyan hava;nezle,grip,burun akıntısı ve öksürük gibi birçok hastalığı da yanında getirir. Anneleri ise en çok burun tıkanıklığı yorar. Beslenme ve uyku kalitesi açısından çok büyük sorun teşkil eder .Bebeklerde burun tıkanıklığı devam ettikçe orta kulak iltihabına kadar gidecek sorunlara yol açar.Burnu uzun süreli tıkalı bebeklerde maalesef üst solunum yolu enfeksiyonları da görülebilir. TIKALI BİR BURUN UYKUSUZ VE HUYSUZ BEBEK DEMEKTİR. Özellikle sadece anne sütüyle beslenen bebek için tıkalı bir burunla emmek oldukça zordur.

44e2d960 2d6f 40fd 9233 50dac2d2f631 - Bebeklerde burun tıkanıklığıBebeklerde burun tıkanıklığı neden olur

 • Nezle,grip,sinüzit,üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Alerjiler
 • Kuru hava
 • Burunun doğuştan gelen yapısal bozuklukları
 • Burunda kan birikmesi
 • Burunda yabancı bir cisim olması
 • Çok sık görülmese de tümörler ve kistler

Bebeklerde burun tıkanıklığı nı engellemenin yolları

Bebeklerde burun tıkanaklığı genelde 6 yöntemler yardımcı olabiliriz.Bebeklerin burnu çok hızlı bir şekilde kurur ve tıkanır.Biz büyükler gibi sümkürmeyi bilmediklerinden burun içi salgılarını sürekli temizleyip burnu açık tutmalıyız.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nı açmak için yöntemler

 • Serum fizyolojik veya deniz suyu diye adlandırılan damlalarla günde 4-5 kez bebeğin burnuna damlatmalı ve burnu açmalıyız.Bu işlemin emme ve uyku öncesi yapılması bebeği oldukça rahatlatacaktır.Aslında serum fizyolojikten kastımız tuzlu sudur.Tuzlu suyun buruna faydası yüzyıllar öncesinden keşfedilmiştir.Velhasıl kendi serum fizyolojiğimizi kendimiz yapabiliriz.Bir bardak kaynatılmış ve ılıtılmış suyun içine 1 çay kaşığı tuz katıp bunu kullanabiliriz.Hem ucuz hem de güvenli bir yoldur.
  p PHP3040088 - Bebeklerde burun tıkanıklığı
 • Okyanus suyu,serum fizyolojik yada kendi yaptığımız serum fizyolojiği kullanırken bebeğin burnuna nazikçe sıkmalıyız.Çünkü bebek burnu çok hassastır ve burun içi zadelenebilir. 
 • Buharlaşmış bir banyoda bebeğe banyo yaptırmaktır.Sıcak su bebeğin burnunda birikmiş salgının dışarı akmasını sağlayacak ve bebek çok rahatlayacaktır. 
 • Bebeğin bulunduğu ve uyuduğu ortamı nemli tutmak da bebeklerdeki burun tıkanıklığı için önemli bir noktadır.Nemin düşük olduğu ortamlarda burun dokusunun içinde bulunan ve zararlı bakterileri süzmeye yarayan minik tüycükler zarar görür ve görevlerini yapamazlar.Nemin yüksek olduğu ortamlarda da bakteri ve küflerin üremesi olasıdır.Sıvak yada soğuk buhar makinalarının sık kullanımı bebekler için uygun değildir.İdeal oda ısısı yenidoğan bebeklerde 22-24 derece.6 ay ve üzeri bebeklerde ise 20-22 derece arasındadır.Bu oda ısısı dengesini koruyabilirsek bebeklerde burun tıkanıklığı için çözüme ulaşmış olabiliriz. 
 • Bebeğin yattığı yastığı hafifçe dikleştirerek burun içi sıvılarının dışarı akmasını sağlayabiliriz. 
 • Nemlendirdiğimiz burunu çeşitli aspiratörlerle dışarı çekebiliriz.Fakat çok kuvvetli bir çekim gücü uygulamamalı nazik ve hafifçe aspiratörü kullanmalıyız.

Bebeklerde burun tıkanıklığı bebeğimizi iştahsız yapabilir demiştik. Bebeklerde iştahsızlık yazımızı da okumayı unutmayalım.

Umarım bu yazımızı bebeklerde burun tıkanıklığı ile ilgili sorunları çözmeye yardımcı olmuştur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here