Bebeklerde İştahsızlık ve Yeme Alışkanlıkları

0
26

Heyyy anneler! Bebeğime bir türlü yemek yediremiyorum,inanılmaz iştahsız,saatlerce aç kalsa da hiçbir şey yemiyor diyorsanız bu yazımızı dikkatlice okuyun.Bebeklerde iştahsızlık için harika bir araştırma yazısı hazırladık.

8-9 aylıktan ilkokul çağına hatta daha ilerisine kadar hemen hemen her çocukta ve her bebekte rastlanan bir şeydir iştahsızlık.Aslında bebeklerde yeme alışkanlığı büyüme hızı, aile yapısı ve karaktere göre değişiklik gösterir.1-2 yaşları iştahsızlığın en fazla olduğu dönemdir.Anne babalar özellikle faydalı sebzeler yedirebilmek adına türlü yollar denerler.Bebeklerde iştahsızlık aslında basit ama kararlılıkla uygulanacak yöntemlerle bebeklerimize ve çocuklarımıza yeme alışkanlığını düzene sokabiliriz.

İştahsız bebekler için ne yapılmalı

-Yemek yeme saatlerini bebeğimizin yorgun ve uykulu olduğu saat dilimlerinde değil tam tersi oyun oynamış mutlu olduğu zamanlara göre ayarlamalıyız.

-Yemek öncesi çocuğumuza şeker ,çikolata,iştah kapatacak benzeri gıdalar yedirmemeliyiz.

-Yemek sırasında ise çocuğa aşırı ısrarda bulunmamalı,ceza yada ödül gibi yollara başvurmamalıyız.Tehdit etmek ise asla başvurulmayacak yollardan.Bunlar sanılanın aksine çocuğumuzun yemek alışkanlığını tamamen bozacaktır.

-Bebeğimizin yemek sırasında mutlaka mama sandalyesine oturtturmalı ve aile bireyleriyle aynı sofrada olmasına dikkat etmeliyiz.Çocuk aile ile yemek yemenin sosyal bir olay olduğunu mutlaka farkında olmalı.

image001 - Bebeklerde İştahsızlık ve Yeme Alışkanlıkları-Yemeği tv,tablet yada bilgisayar gibi uyarıcıların olmadığı sessiz bir ortamda yediriyoruz.

-Genellikle bebekler 1,5 yaşından itibaren çatal kaşık tutmaya başlarlar.Mama sandalyesinde eline çatal kaşık vererek yada yiyeceği direkt eliyle tutmasını sağlayarak kendi kendine yemesini destekleyebiliriz.

-Bebeğimize sunduğumuz porsiyonların ufak olmasına dikkat edelim.Tepeleme doldurulan bir tabak iştah kaçıracaktır.

-Kolay çiğneyebileceği ve yutabileceği yiyeceklerle başlamalı zorlamadan ama tek tip besinede bağlı kalmadan yemek çeşitleri yapmalıyız.

-Bebeğimiz yemeği beğenmediğinde mutlaka başka bir alternatifi olmalı.

-Bebeğimiz bizim sevdiğimiz beğendiğimiz yiyecekleri beğenmek zorunda değil.Mutlaka ona da tercih hakkı tanımalıyız.

-Yemeğin çok sıcak yada çok soğuk olması.Karışık büyük bir tabak iştah kaçırıcı unutmayalım.

-Bebeğimizin son lokmasına kadar tüm tabağı bitirmek zorunda değil.Doydum diyorsa biraz da itimat etmeliyiz….

Bebeklerde İştahsızlık bir de bu yöntemleri deneyelim sevgili anneler. Tüm anne ve bebeklere lezzetli günler….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here