BROKOLİ ÇORBASI

0
7
brokoli çorbası tarifi

BROKOLİ ÇORBASI

Lahanagiller ailesinden bir üye olan brokoli adından hep italya ile birlikte söz ettirir.

Brokolinin dünyada yaygınlaşması ve tanınması aslında 1900 lü yıllarda başlamıştır. Günümüzde artık brokoli popüler sebzeler arasında yerini almıştır. Birçok araştırmada havuçtan bile fazla karoten içerdiği tespit edilmiştir. Brokolinin hem suyu hem de yaprakları tüketilebilecek en sağlıklı sebzelerden biri olarak kabul görür.Brokolinin hem çorbası,hem yemeği yapıldığı gibi haşlanarak limon ve zeytinyağı ile de tüketilmesi önerilir. Potasyum, selenyum ve kükürt bakımından oldukça zengin olan brokoli,B1 ve C vitamini bol miktarda olmak üzere birçok vitamini içeriğinde barındırır.

Kanserin en büyük düşmanlarından biri olan brokoli sebzesi bağırsak,mide ve yemek borusu kanseri riskini ciddi anlamda azaltmaktadır. Akciğer kanseri türlerinde de büyük ölçüde koruma sağladığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.Lif oranı yüksek bir sebze olmasından dolayı tokluk hissi verir ve diyet listelerinde sıkça kullanılır.Bazı uzmanlar elma,havuç ve brokoli suyunun vücuda büyük bir direnç kazandırdığını belirtip içilmesini önerirler. Brokolinin içeriğinde bulunan A vitamini de cildi zararlı ışınlardan korur ve sağlıklı tutar.Brokoli ayrıca cilt ve deride bulunan hasarlarıda tamir eder.

Gelelim çocuklarınıza da rahatlıkla içirebileceğiniz brokoli çorbası tarifime.Ben çok severek içiyorum ve çocuklarıma da her hafta içiriyorum.

Yarım kg brokoli

Bir kase yoğurt

1 yumurta

1 patates

1 havuç

Yarım soğan

2 kaşık un

Havuç, patates ve soğanı bir tencerede haşlıyoruz. Haşlanmalarına yakın brokoliyi de tencereye atıp    7-8 dakika da brokoliyi haşlıyoruz. 1 Kase yoğurdun içine yumurta ve unu katıp karıştırıyoruz. Hazırladığımız terbiyeyi tenceremizin içine döküp yavaş yavaş karıştırıyoruz .Çorbamız kaynamaya başladığında blender den geçirip servise hazır hale getiriyoruz .Damak tadınıza uyacak kadar tuzu da karıştırmayı unutmayın. Brokoli çorbası nı afiyetle yiyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here