Göbekten Kilo Almanın Nedenleri

0
17
Göbekten Kilo Almanın Nedenleri

Göbek bölgesinden kilo almak herkes için büyük bir sorundur. Fiziksel görüntüyü bozduğu gibi insan sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Göbek bölgesindeki yağlanma kalp hastalıklarının ya da Tip-2 diyabet hastalığının belirtisi olabilir. Hem dengeli beslenip hem de spor yapıyorsanız ve buna rağmen göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulamıyorsanız bunun birçok sebebi olabilir.

Doğru Sporu Yapmamak

Vücudu güçlendirici sporlar göbek bölgesindeki yağların yakılmasında daha etkilidir. Bu sporlar kas kütlesini arttırır. Egzersiz sırasında kaslar, yağdan çok kalori eritir. Bu sayede antrenmanlar sırasında daha çok kalori yakarsınız.

Uyku Düzeni

İnsan vücudu günlük olarak en az altı saatlik uykuya ihtiyaç duyar. Altı saatten az uyuyan kişilerin zayıflama süresi diğer insanlara göre daha uzundur. Bu yüzden uyku düzeninize dikkat etmeli, en az altı saat uyumalısınız.

fft99 mf2265054 - Göbekten Kilo Almanın Nedenleri

Yağ Tüketimi

İnsan vücudu bütün yağlara aynı şekilde tepki vermez. Doymuş yağlar derindeki yağları arttırırken, tam doymamış yağlar (avokado, zeytinyağı vb.) iltihaplanmaları önleyen özelliklere sahip. Dikkatli kullanıldığı sürece doymamış yağlar sağlığınız için faydalı olabilir. Ancak bütün yağ çeşitleri fazla kullanıldığında kilo almanıza neden olacaktır. Aynı zamanda sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

İşlenmiş Gıdalar

Çok fazla işlenmiş gıda tüketmek bel bölgenizin kalın olmasına neden olacağı gibi sağlığınız açısından da risk oluşturacaktır. Cips, beyaz ekmek, kraker gibi işlenmiş gıdalar, kola gibi şekerli ve asitli içecekler göbek bölgenizde yağlanmaya neden olacaktır. Ancak meyve ve sebzeler, tam tahıllı ürünler vücudunuz için antioksidan görevi görecektir.

Stres

Stres, insan sağlığını her açıdan olumsuz etkiler. Psikolojik olarak kendinizi yorduğunuz gibi fiziksel olarak da kötü hissedersiniz. Stresli zamanlarda yeniler yağlı yiyecekler kilo almanıza, vücudunuzun yağlanmasına neden olur. Bunun yanında stresli anlarda salgılanan kortizol hormonu vücuttaki yağı hapseder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here