Hamilelik belirtileri

0
16
Hamilelik belirtileri

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, bu yazımızda sizler için hamilelik/gebelik belirtilerini derledik.

Adet kanaması geciken kadınların kendilerine sorduğu ilk soru her zaman “Acaba Hamile miyim?”olmuştur. Gebelik hayali kuran çiftler için sürekli mutlu haberi duyma beklentisinin yanında, gebelik planlamayan çiftlerin korkuları anksiyete boyutuna varmaktadır. Net ve doğru sonuç için kan testi yaptırmanız gerekmekle birlikte gebeliğin ilk hafta belirtilerini de izleyebilirsiniz.

Her kadında gebeliğin ilk hafta belirtileri farklılık gösterebilir. Özellikle adet öncesi belirtilerle, hamilelik belirtileri birbirine benzerlik gösterir.

 En Erken Gebelik Belirtileri Ne Zaman Ortay Çıkar?

Gebeliğin kesin sonucu için HCG Hormonuna bakılmalıdır.HCG hormonu yumurtlama döneminden yaklaşık olarak 10 gün sonra yükselmeye başlar.Bu zaman dilimi zaten adet döneminize denk gelir.Ancak HCG hormonuna baktırmak için birkaç gün daha beklemenizde fayda var.Eğer kan testi yaptırmak istemiyorsanız eczaneden alacağınız gebelik testlerini kullanabilirsiniz.Ancak bu testleri adet döneminiz geçtikten bir hafta sonra uygularsanız kesin sonuç alabilirsiniz.Erken teşhiste basit gebelik testleri çok sağlıklı bilgi vermez.Her iki testide uygulamıyorsanız hamilelik belirtilerini izleme gibi bir şansınız var.

Âdet Gecikmesi

Hamilelik belirtilerinin bilinen en büyük belirtisi adet gecikmesidir. Eğer adet düzensizliği gibi bir sorununuz yoksa düzenli bir adet döngünüz olmasına rağmen adetiniz geciktiyse şüphelenebilirsiniz. Âdetin gecikmesinin dışında diğer fiziksel değişimlerde hamilelik belirtilerinizi kuvvetlendirebilir.Tabiki herkes bu belirtileri hissedecek diye bir durum yoktur.Adet gecikmesi yanında ;Göğüs ve Meme Uçlarının hassaslaşması,Meme Uçlarında koyulaşma,hafif vajinal kanama,sık sık idrara çıkma,halsizlik yorgunluk hissi,mide bulantısı,kokulara karşı farklı bir hassasiyet,şişkinlik,vücut ısısında yükselme gibi belirtiler görülebilir.

Ama en başta belirttiğimiz gibi en sağlıklı ve doğru sonuç Beta HCG hormonunun arttığını gösteren kan testidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here