Hamilelikte Beslenme

0
12
Hamilelikte Beslenme

 

Hayalini kurduğunuz bebeğiniz artık sizin içinizde büyümeye başladı bile.Peki hamilelikte nasıl beslenmeli?Bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişiminin iyi gitmesi için hangi besinleri tüketmeliyiz?Tüm bu sorularınızın cevabı bu yazımızda.Hamilelik döneminde sık sık şu cümleyi duyarız.’’Artık sen iki canlısın!” Gebelikte beslenme kulaktan bilgilere güvenerek olmaz.Hamileler bu dönemde sıkı bir diyet uygulamalı ne yiyip ne yemeyeceğine azami dikkat göstermelidir.

Hamile Diyeti Nedir?

Hamile diyeti,anne adayının ve bebeğinin sağlına göre düzenlenmiş bir beslenme programıdır.Anne adayının ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş olmanın dışında birçok sağlıklı  beslenme modeli ile aynıdır.

Hamilelikte beslenme planınız;tüm protein ve kalsiyumun, tam tahılların, gökkuşağının her türlü meyve ve sebzelerin, sağlıklı yağların tüketilmesiyle oluşur. Hamilelik döneminde doğru beslenme,hem gebenin hem de bebeğin beden gelişimini destekleyecek yeterli kaloriyi sağlamalı.Bebeğin beden oluşumu için ihtiyaç duyulan tüm proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller sağlamalı.Bebeğinin bedeni üzerinde olumsuz etkisi olan yiyecek içecek ve diğer maddelerden uzak olmalı. Gebe;kilosunu,kan şekeri seviyesini ve tansiyonunu doğru bir aralıkta tutarak metabolizma sağlığını desteklemelidir.

Hamileyim ne yemeliyim diyorsanız günlük beslenme planınızasüt ve süt ürünlerini, protein kaynaklarını, tüm tahılları ve  her renkten meyve ve sebzeleri mutlaka dahil ediniz.Süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri çok iyi birer kalsiyum ve protein kaynağıdır. Hamilelikte bunların ikisine de hem vücudunuzun hem bebeğinizin ihtiyacı vardır.

Protein hamilelik döneminde kritik bir besin maddesidir. Protein içeren gıdalara et ve hayvansal ürünlerle baklagiller, kabuklu yemişler gibi besinler girer.Kırmızı dolmalık biber, brokoli, havuç, tatlı patates, lahana, elma, ananas, kivi, greyfurt gibi her renkte sebze ve meyveleri her öğününde tüketmeye gayret edin.Çeşitlilik arttıkça veriminiz de artar.Tam buğday, yulaf, çavdar, karabuğday, bulgur gibi karbonhidratlar zengin birer besin deposudur.

Unutmayın hamilelikte siz ne yerseniz bebeğiniz de onu yer.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here