Hamilelikte gögüs agrısı ne zaman başlar ?

0
30
hamilelikte gögüs agrısı ne zaman başlar

Ilk defa hamile kaldığınız vakit kendinizi ne şekilde hissedeceğiniz ile ilgili meraka düşmeniz normaldir.Gebelikte hormon seviyelerin oluşan farklılık hem zihinsel hatta fiziksel istikametten sizi etkiler.Hemen hamile kaldıktan ardından kimi hamilelik belirtilerini fark etmeyebilirsiniz.Göğüs ağrısı iyi bir örnektir.
Hamilelik yumurtlamadan derhal ardından gerçekleşir.Sperm 24 saat içersinde yumurtayı döller,döllenen yumurta ardından döl yatağından rahime geçer.Tüm proses 7-10 gün sürer,bu zamandan ardından bedende kimi farklılıklar farkedebilirsiniz,peki hamilelikte gögüs agrısı ne zaman başlar ?

Hamilelikte Gögüs agrısı ne zaman başlar ?

Gebelik süresince göğüsler daimi gelişir ve büyür,fakat bu ilerleme defa titiz ve ağrılı gerçekleşir.Göğüs ağrısı gebeliğin en süregelen ya da genel sendromu olduğu halde çoğunlukla gebeliğin 4.haftasında ya da 5.haftasında başlar ve hamilelik süresince göğüsler daimi değişime maruz kalır.
Göğüslerde oluşan farklılıklar çoğunlukla kolostrum olarak bilinen ilk süt hasebiyle gerçekleşir.Fakat progesteron ve östrojen de burada büyük rol alır.Ayrıca göğüslerde meydana gelen farklılıklar çoğalan kan akışından kaynaklanıyor da olabilir.
Gebelikte göğüslerde oluşan başka değişikler ya da belirtiler
Gebelikte göğüs ağrısı ne vakit başlayacağını sorgulamak normal bir haldir,fakat gebelikte göğüslerde oluşan başka kimi belirtilerle de baş etmek mecburiyetinde kalabilirsiniz.
-Göğüs uçlarının daha fazla öne çıktığını ya da aut çıktığını fark edebilirsiniz.Ayrıca dokunmak içersinde henüz titiz gerçekleşir,bu nedenle şayet ağrı olursa partnerinizin dokunmasına müsaade etmeyin.
-Göğüslerde kararma henüz bariz duruma gelir.Göğüslerde kimi lekelenmeler ortaya geldiği gibi ağrı henüz kuvvetli gerçekleşir.
-Göğüslerdeki damarların henüz dominant duruma ya da bariz duruma yaklaştığını fark edebilirsiniz.Karışık yol şeklinde mavi damarlar oluşabilir,ama kaygı etmenize lüzum yok şunlar sizden gıda alıp bebeğinize verir.
Gebelikte kimi rahatsız edici açıklanan ortaya gelebilir,fakat ilk üç aydan ardından ağrı hafiflemeye başlar.Ayrıca göğüslerde meydana gelen bu farklılıklar aynı kalmaz ve doğumdan ardından göğüsler külüstür durumuna tam dönmese de yeniden külüstür durumuna benzer.

1902105 min 150x150 - Hamilelikte gögüs agrısı ne zaman başlar ?
hamilelikte gögüs agrısı ne zaman başlar

Hamilelikte gögüs agrısı  tedavisi ?

Bazı stepleri atarak gebelikte göğüs ağrısını hafifletebilir ya da muayene altına alabilirsiniz.
1-Spor sütyenleri seçin
Eğer göğüsler hareket ettiği vakit ağrıyorsa spor sütyenler bu hususta size yardım edebilir.Çünkü spor sütyenler göğüslerin sabit tutmasını sağlar.Fakat unutmamalısınız,spor sütyeni ilk giydiğinizde biraz ağrı olabilir,fakat kısa müddet içersinde bu ağrı yok gerçekleşir.
2-Uyurken sütyen çıkarmayın
Göğüs ağrısını önlemenin bir yolu da sütyenle uyumaktır.Her vakit spor sütyenler bulabilirsiniz ama uyku içersinde kalifiye geliştirilmiş sütyenleri de bulmak olasıdır.Bu sütyenler uyur iken göğüslerin defa hareket etmesini engel olur,ve böylelikle sabah kendinizi henüz iyi farkedebilirsiniz.
3-Göğüslere dokunmaktan kaçının
Gebelikte henüz titiz duruma gelen göğüsler esasen ağrırken,dokunma esnasında ağrı biraz daha  şiddetlenebilir.Bu nedenle durumunuz ile ilgili partnerinizle konuşun ve ona dokunmamasını söyleyin.
4-Tazikli su ile duş almaktan kaçının
Özellikle göğüslerde ağrı varsa duş başlığı altında duş almaktan kaçının.Çünkü göğüslere sert bir şekilde çarpan su ağrının henüz da kuvvetli olmasına yol açabilir.Bu her hamile bayan içersinde geçerli değildir ama süregelen bir haldir.Yapabileceğiniz en iyi şey gebeliğin ilk üç ayında duş başlığı kullanmayın.
5-Diyetinize Dikkat edin
Eğer yediklerinizi dikkatlice seçerseniz göğüslerde meydana gelen ağrının zamanla bitmesine yardımcı olabilirsiniz.Yediğiniz her şey bedende hormonları etkiler ve bu da ğöğüslerin etkilenmesine ne şekilde gerçekleşir.Bu nedenle diyetinizde bol fasulye, yapraklı yeşillikler, tohumlar, kepekli tahıllar ve fındık bulundurun.
6-Bol bol su tüketin
Eğer gebelikte kafi miktarda su almasanız beden buna cevaben su tutmaya başlar ve bu da ağrının henüz da şiddetlenmesine yol açabilir.Bu nedenle su tutunması ve aşırı hormonlardan uzak durmak içersinde günlük olarak minimum 8 bardak su içersinde.Ayrıca henüz iyi netice alabilmek için içeceğinize limon,zencefil,rezene ya da bentonit kil ekleyebilirsiniz.
7-Az miktarda tuz tüketin
Az su tüketmek bedende su tutunmasına yol açtığı gibi defa tuz tüketmek de su tutunmasına yol açabilir ve bu da ağrının henüz kötüleşmesine yol açabilir.Bu nedenle ne kadar tuz tüketebileceğiniz ile ilgili hekiminize danışın,çünkü kan hacmini dengelemek şahıstan şahsa değişebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here