Hamilelikte Mide yanması

0
14
Hamilelikte Mide yanması

Hamilelikte Mide yanması

Hamile bayanların büyük bir kısmında hamilelik zamanında mide yanması çok sık görülen problemlerden biridir.  Genellikle  ikinci ve üçüncü trimester zamanında mide sorunları hat safhaya çıkabilir. Mide yanması, mide asidinin aşırı miktarda salgılanmasına verilen addır. Midedeki asit seviyesi çok yükseldiğinde bu durum mide ağrısı, asit reflü gibi durumlara neden olur.Bebek büyüyerek mideye baskı yapar ve midenin içeriğini yukarı doğru iter bu sebeple asitler hamilelerin ağzına gelip kusma,mide bulantısı yapar.

Gebelikte mide yanmasının nedenleri arasında ilk sırada gösterileni aslında yukarıda da belirttiğimiz bebeğin büyümesi sonucu mideyi yukarı doğru iterek asitlerin ağıza gelmesi durumudur.Ancak incelenmesi gereken başka sebeplerde vardır. Hamilelik zamanında kadınlarda sıkça görülen görülen hormon değişimlerinin sindirim sistemindeki kasları ile etkilişimde  mide yanması oluşabilir. Bu gibi durumda  midenin bazı besinlere karşı fazla hassasiyet göstermesine  sebep olur. Bundan dolayı gebelik hormonlarının alt özafagal sfinkter kaslarıda  (mide ile yemek borusunun kesiştiği bölge bulunan yuvarlak kaslar) gevşeyip ve zaten yüksek miktarda üretilmekte olan mide asidinin yemek borusuna kaçmasına sebep olur..

Mide yanmasını önlemek yada azaltmak bebeğin gelişimi ve beslenmesi ile de bağlantılıdır. Mide problemlerinden ötürü  yeterli bir şekilde beslenemeyen anne adayının bebeğini de iyi besleyemez ve dolayısıyla bebek gelişimi ile doğrudan bağlantısı olduğu için bebekte sağlıklı bir şekilde beslenmesi düşünülemez. Bundan dolayı bazı önerileri dikkate almak sizin yararınıza olacaktır.

  • 3 ana öğün de karnınızı tam anlamıyla doyurmak yerine öğünlerinizin sayısını 6-7 ye çıkarıp az ve sık beslenme yöntemini uygulayın.Bir oturuşta çok yemeyin.
  • Yemeklerinizi uzun uzadıya çiğneyerek ve yavaş yavaş yemeye çalışın.
  • Çok yağlı yiyeceklerden kızartma,poğaça,börek gibi katı yağın kullanıldığı besinlerden kaçının. Baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bunun gibi besinlerin mide ile yemek borusunda kalan kasları gevşetici ve rahatlatıcı özelliği olduğu da bilinir. Bu da hamilelikte mide yanması riskini arttırır.
  • Sıvı tüketimini yemekle beraber yapmayın. Suyuda birden içmemek lazım çünkü asit, reflü ve mide yanması şikayetlerine neden olur.
  • Yemeğin akabinde hemen uzanmayın.
  • Yatarken başınızın altına birkaç yastık koyarak başınızı yükseltin.Ayaklarınız ise baş hizasından daha aşağıda olsun.Mide asitlerinin ağzınıza gelmesine engel olacak şekilde uyuma ortamınızı oluşturun.
  • Bir çay bardağı ılık sütün genel anlamda mide yanmasına iyi geldiği bilinen söylentiler. Ancak siz yinede doktorunuza danışmak gerekebilir.
  • Doktorunuza danışıp özellikle hamilelikte alabileceğiniz mide yanması şurupları istemek.
  • Kabızlık durumunda olan  varsa hemen kabızlığa iyi gelen besinler  tüketip  ve kabız olmamaya gayret göstermek.

Hamilelik döneminde sıkça ortaya çıkan mide yanması problemi  genelikle  doğumdan sonra hiçbir şeye gerek duymadan biter.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here