İlk Heyecanlardan Biri: İlk Adım

0
3

Anne ve babaların bebeklerinin bakımında en çok özendiği, önemsediği konuların başında ayakkabı gelir. Bebeklerin attıkları ilk adımların sağlam olması için ayakkabı seçimi önemlidir. Doğru ayakkabıyı seçmek heyecanlı olduğu kadar zorlu bir süreçtir.

İlk Adımların Atılacağı Ayakkabı

Minik adımların atılacağı ilk adım ayakkabısı çocukların 10-14 ayı geçtikten sonra onlara yardımcı olmak için kullanılan, 18 ile 22 numara aralığında üretilen, korseli, kösele tabanlı, deri ayakkabılardır. Çocuk yeni yürümeye başladığı için denge problemi vardır. Bundan dolayı ilk adım ayakkabısı çocuğun ayağını sararak, bir kalıp içinde yürümesini sağlar.

İlk Adım Ayakkabısının Seçimi

Bebeklerinin ayak tabanları 5 yaşına kadar gelişmediğinden ayak oyuğunun doğru oluşması açısından çıplak ayakla veya yalnızca çorapla gezmesi önerilir. Ancak bebek dışarıya çıktığında tutunarak yürümeye çalıştığında ilk adım ayakkabısı satın alma zamanı gelmiştir. Ayakkabı satın alırken en önemli husus bebeğin tepkilerini gözlemektir. Bebeğin ayakkabıyla yürümeyi denediğindeki hareketleri gözlemlenmeli, rahatsız olduğu hissediliyorsa, ayağında kırmızılık, kızarıklık oluşmuşsa satın alınmamalıdır.

Ayakta bir milyon ter bezi bulunduğundan ve bebeklerin minik ayakları fazlaca terlediğinden deri ayakkabı seçilmelidir. Bebeklerin ayak parmakları henüz şekillenmediğinden ön kısmı geniş ayakkabı seçilmesi ayak parmaklarının rahat etmesini sağlayacaktır. Burun kısmı sert olan ayakkabılar vurma, çarpma durumlarında darbenin şiddetini azaltır. İlk adım ayakkabısının koncu ayakkabı bilekten sarılmadığında içe dışa basma ya da burkulmalara sebep olacağından sert olmalıdır.

http://ilkadimayakkabisi.com/

TEILEN
Önceki İçerikEğitimde Ailenin Rolü Nedir ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here