İzleyenlere Çok Şey Kazandıran Filmler

0
16

İzleyenlere Çok Şey Kazandıran Filmler

İnsanların hayatlarına etki eden durumlar yaşadıkları olaylar, gezip gördükleri yerler, kültürleri, yaşayış biçimleri olmasıyla birlikte bazen bir kitap ya da bir film de insanların yaşama bakış açılarını, kalıplaşmış görüşlerini, hayattan beklentilerini değiştirebilir.

Özellikle filmler insanların görsel hafızalarına hitap ettiği için akıllarında daha fazla kalmasına ve hayatlarına etki etmelerine olanak sağlar.

İzleyenlere çok şey kazandırabilecek olan filmler, kişilerin zevklerine, yaşam tarzlarına, kültürlerine göre değişiklik gösterse de yine de herkesin beğenebileceği belli başlı kült olmuş filmler de bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak yazılmış kitaplar dahi bulunmaktadır. Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 1001 Film gibi. Bu gibi kitaplarda filmler hakkında genel bilgiler, oyuncu kadrosunun kimlerden oluştuğu gibi bilgiler bulunur.

Etkileyici Filmler

İzleyenleri etkileyen filmlerin başında hiç kuşkusuz herkesin favorisi olan Stephen King’in Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli adlı eserinden uyarlanan 1994 yapımı, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın oynadığı Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) isimli film gelmektedir. Hapishaneden kurtulmaya çalışan bir adamın başından geçen olayları anlatan film, birçok insana göre çekilmiş en iyi film olarak lanse edilmektedir.

Diğer taraftan oldukça düşük bir bütçeyle sadece bir mekan içinde çekilen 2007 yapımı, baş rollerinde David Lee Smith, Tony Todd ve John Billingsley’in oynadığı Dünyalı (The Man From Earth) ise bir profesörün 14.000 yıllık insanlık tarihini anlatmasını ele alır.

Bunların dışında insanları ayrıştıran ırk farklılıklarını, ten rengi farklılıklarını ve tüm bunların ne kadar önemsiz olduğunu anlatan 2004 yapımı, başrollerinde Sandra Bullock, Don Cheadle, Matt Dillon, Jennifer Esposito gibi isimlerin oynağı Çarpışma (Crush) filmi insanlığın ne kadar önemsiz şeyler için çarpışmasını, insana olduğu gibi değer verilmesini içeren mesajlarla dolu bir film.

 

ESARETİN BEDELİ FRAGMAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here