KABIZLIK NASIL GEÇER

0
8
KABIZLIK NEDEN OLUR

KABIZLIK NASIL GEÇER

Hemen hemen her insanın aralıklarla yada sıklıkla yaşadığı ve maalesef hayatı zorlaştıran bir sorundur kabızlık.Kabızlıktan kurtulmak için uzmanların önerdiği birçok bitkisel yöntem vardır.Bazı zamanlarda haftalarca sürenve ciddi bağırsak problemlerine yol açan kabızlık hemen herkesin her dönemde başına gelebilecek bir sorundur. Bağırsağın fonksiyonlarının yeterli çalışmaması, hatalı gıda tüketmek, hareketsiz bir yaşam tarzı vb. birçok sebebe bağlı olan kabızlık rahatsızlığı için farklı öneriler mevcuttur.

KABIZLIK NEDEN OLUR?

En çok yaşadığımız sindirim sorunlarından olan kabızlık az bağırsak hareketleri, karının şişliği,istifar etme ve sert dışkılama olarak başlar.Kabızlığın birçok nedeni vardır.

Kabızlığın nedenleri arasında;

*Diyet

*Bağırsak kanseri

*Fazla süt ürünü tüketmek

*Çok şekerli yiyecekler tüketmek

*Yemek yemede yapılan yanlışlar

*Bazı bağırsak sendromları

*Bazı nörolojik rahatsızlıklar

* Az hareket

*Hamilelik

*Az su tüketimi

*Hemoroid

*Stres

*Antideprasan kullanımı

*Kan ilaçları kullanımı

Kabızlığı önlemek için…

Kabızlıktaki en büyük nedenlerden biri yanlış beslenme şeklidir.Bu sebeple yeme alışkanlıklarımızı düzeenleyip bol su tüketerek kabızlığı önleyebiliriz. Lif içeren meyveler,sebzeler ve tahıllar tüketmek kabızlığa iyi gelebilir.Fazla kafeinli içecekler tüketiyorsak bunu durdurmak yine kabızlığa iyi gelecektir.Süt ve süt ürünleri tüketimimize dikkat ederek,uzun çiğneyip yavaş yiyerek kabızlık sorunlarımıza son verebiliriz.Bunların yanı sıra günde en az 30 dakika yürümek,sabahları uyandığımızda 1 bardak ılık su içmek,uzun süre tuvaletinizi tutmamak,probiyotik yoğurtlar yiyip kuru kayısı kuru incir gibi meyveleri sık tüketmekte kabızlığı önlemekte yardımcı olacaktır.

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan…

Kabızlık için portakal kürü:

9-10 adet portakal yaprağını bir bardak su ilave ederek kısık ateşte 6 dakika kadar kaynatın. Süzün ve ılıması için bekletin. Bunu sabah kahvaltısından bir saat sonra için. Her sabah taze şekilde hazırlanması gereken bu küre, bir hafta boyunca devam edin. Kabızlığınızın gidişatına göre, haftada 2, 3 defa yapmanız gerebilir.

Zeytinyağlı pırasa yemeği:

Pirinçsiz bir şekilde zeytinyağı ile yaptığınız pırasa yemeğini haftada 3-4 defa tüketirseniz kabızlığa iyi gelecektir. Pırasa lifli bir yapıya sahiptir ve metabolizma ile bağırsaklara etkili olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here