KARATAY DİYETİ 

0
11
canan-karatay diyeti

KARATAY DİYETİ 

Canan Karatay’ın hazırladığı bu diyet listesi çoğunlukla karatay diyeti olarak bilinmektedir ve son yıllarda çok popüler hale gelmiştir. Karatay diyetinin en büyük özelliği sağlıklı bir kişinin uzun süre tok durmasını sağlamaktır.Bu diyet listesini yapanlar verdikleri kiloları genelde geri almazlar. Karatay diyetini yapanların genel yorumları hedef kilolarına inmiş olmalarıdır hatta Canan Karatay’ın diyet listesi ile ideal kilolarına kavuşanlar hocaya bir çok teşekkür mailleri de atmışlardır. Karatay diyetinde şeker ve ekmek kesinlikle yasaktır ve hatta hoca bu iki besini zehir olarak adlandırır.Yine Karatay diyetinde diyetin en önemli öğünü kahvaltı olarak kabul edilir.Kahvaltı öğünü protein ve kalori bakımından çok yüksek besinlerden oluşur. Karatay diyetinde amaç, vücudun leptin hormonunu baskı altına alıp insülini kırmak ve karaciğerin yağlanmasını engellemektir.Diyette proteinler, sağlıklı yağlar ve bazı karbonhidratlara izin verilmiştir.Yumurta, et, balık,peynir, süt, tereyağı, yoğur, tüm sebze ve meyveler, bakliyatlar, badem, ceviz, fındık, turşu ve de yer fıstığı diyetin en önemli besinlerindendir. İşte sizin için bir haftalık karatay diyeti listesini paylaştık.

1 HAFTALIK ÖRNEK KARATAY DİYETİ LİSTESİ

KAHVALTI

1 tane haşlanmış yumurta

menemen veya iki tane yumurtalı omlet

Sekiz ila on zeytin

Bir veya iki dilim beyaz peynir

Bir fincan ceviz veya fındık

ÖĞLE YEMEĞİ13

Bir bardak ayran

Zeytinyağlı bir sebze yemeği

Zeytinyağlı bir salata veya açlık hissiniz yoksa bir porsiyon meyve

Bir küçük fincan yer fıstığı ceviz ya da badem

AKŞAM YEMEĞİ

Bir kase yoğurt

Izgarada yapılmış balık veya tavuk veyahut kırmızı et

Zeytinyağlı bir salata

ARA ÖĞÜN

Şekersiz bir çay veya türk kahvesi

 

KARATAY DİYETİ HANGİ YİYECEKLERDEN OLUŞUR

Şimdi de karatay diyetinin hangi yiyeceklerden oluştuğu inceleyelim.Karatay diyetinde kişi mutlaka   8-10 bardak su içmelidir.He gün mutlaka yürüyüş yapmalıdır ve süresi en az 60 dakika olmalıdır. Alkollü ve gazlı içeceklerden, hazır meyve sularından mutlaka uzak durulmalıdır. Tuz oranı düşük olan sirkeler de bu diyet listesinde yer alabilirler.Salatalara mutlaka zeytinyağı sirke ve limon katılmalıdır. Karatay diyetinde pişen yemekler düşük ısıda ve uzun uzun pişirilmelidir. Öğünlerin arasında su, limonlu su, şekersiz çay ve ayran içilebilir.Karatay diyetinde günün en önemli öğünü olan kahvaltı listesinde protein ve kalori açısından çok zengin yiyecekler bulunur. Canan Karatay’a göre ekmek, patates, pirinç gibi karbonhidratların tüketilmesi kesinlikle yasaktır.Ekmek yerine kuruyemiş ve çeşitleri tüketilmelidir. Diyet listesindeki yemekler yapılırken mutlaka zeytinyağı kullanılmalıdır. Meyve tüketimi günde bir porsiyon kadardır.Öğle öğününde eğer çok aç değilseniz bir porsiyon meyve tüketmeye izin verilir .

KARATAY DİYETİNDE TÜKETİLMESİ YASAK OLAN GIDALAR

Gelelim karatay diyetinde yasak olan besinler; ekmek ve tahıl gruplarındaki bütün besinler yasaktır, şeker ve şeker içeren bütün besinler yasaktır, kavun ,karpuz, incir, üzüm, pirinç, patates, muz margarin içeren yiyecekler ,ayçiçek yağı, yapay olan tatlandırıcılar ve kavrulmuş kuruyemişler de yasaktır.Aynı zamanda tüm alkollü ve asitli içecekler de  kesinlikle yasaktır.

KARATAY DİYETİNDE TÜKETİLMESİ SERBEST OLAN GIDALAR

Karatay diyetinde serbest olan besinler; tereyağ, ayva,zeytin yağı, erik, armut ,kiraz ve elma,çilek şeftali, fındık, badem, ceviz, fıstık, maden suyu, bulgur, yoğurt ve ayran, fındık yağı, tüm sebze çeşitleri ve tüm bakliyatlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here