Plates Topu Nasıl Kullanılır?

0
21

Plates Topu Nasıl Kullanılır?

Plates sporu günümüzde özellikle bayanların sık yaptığı spor dallarından bir tanesidir. Plates, sadece zayıflama sporu değil sağlık ve estetik açışından da önemli ve güzel bir spordur. Plates topu ile yapılan spor vücudun hem diri hem de zinde kalmasını ve güçlü olmanızı sağla

Plates Topu İle Oturma Egzersizleri

Plates topu egzersiz hareketlerine ise ilk olarak oturuş pozisyonları ile başlanır platesin temeli olan bu uygulama sayesinde kalçalar da ki dengeyi sağlar ve omurgaların doğru yönü bulmasını sağlar.

Oturma pozisyonunda plates topunun üzerine dik olarak oturulur, kollar yukarı kaldırılır, sırtınızı yarım daire pozisyonu alacak şekilde baş öne eğilerek göbeğe doğru bakılır ve kalça öne doğru kaydırılır. Bu hareket vücudun alt ve üst semptomlarını çalıştıracağı için kalçalar ve but kısımları sıkılaşır.

pilates topu - Plates Topu Nasıl Kullanılır?

Aynı dik pozisyonda plates topunun üzerine oturulur. Dik oturur pozisyonda bacaklar iki yana açılır,kollar açılır ve belden aşağı sabitleyip nefes vererek sağa ve sonra alınan pozisyona geri dönülür sonra nefes vererek sola. Bu hareket ise vücudun hem dengesini sağlar ve kalçalara etkisi vardır.

Yere sırt üstü yatılır plates topu iki ayağın arasına alınır ve sıkıştırılır belli bir süre bekledikten sonra bırakılır, bu hareket ile bacak alt ve bilekler çalışır.

Vücut esnetme de plates sporunun büyük önemi vardır. Bu hareket ile, oturur pozisyonda bacaklar iki yana açılır ve plates topu iki bacak arasına gelecek şekilde konulur,kollar sabit plates topu tutulur, omurgalar dik bir şekilde nefes vererek topla birlikte önce sağa daha sonra sola esnenir.

Yapılan Egzersiz Hareketlerine Göre

Plates topu ile düzenli yapılan harekeler de vücut hem esneklik kazanır hem sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur, vücut ve kemikler dengede durmayı öğrenir. Eğlenceli keyif alınarak yapılan spor dallarından bir tanesidir.

 

BONUS: PLATES TOPU HAREKETLERİ VİDEO

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here