RUS SALATASI

0
11
rus salatası tarifi
Rus Salatası Tarifi

RUS SALATASI

Her kurulan sofralarda özellikle akşam yemeklerinin vazgeçilmezidir salata. Ana yemeklerin yanında mutlaka  çoban salata, mevsim salata, Rus salatası gibi mideyi rahatlatan ve sindirimi kolaylaştıran hafif yiyecekler bulunmaktadır. İçerisinde kullanılan patates, bezelye, yoğurt birleşimi tam olarak damak tadına hitap edebiliyor. Rus salatası, özellikle et yemeklerinin yanında oldukça yakışan ve sıklıkla tercih edilen bir salata türüdür. İçerdiği fazla kaloriden dolayı Rus salatasına çekingen yaklaşılmakta. Tadı damakta kalacak bir yemek tarifi hem Rus salatasının kalorisini azaltacak hem de pratik bir içerikte olacaktır.

MALZEMELER

-İki adet patates (haşlanmış)
-Üç adet kornişon turşu ( isteğe bağlı)
-Bir su bardağı bezelye (haşlanmış)
-Bir adet havuç ( haşlanmış)
-Bir su bardağı yoğurt
-İki yemek kaşığı mayonez

YAPILIŞI

Haşlanmış olarak hazırda bulunan patatesler küp küp doğranmalı ve bir kaba alınmalı. Hemen ardından haşlanmış havuçlar da küp küp doğranıp patateslerin bulunduğu kaba ilave edilmelidir. İsteğe bağlı olarak Rus salatasının içerisine kornişon turşu da ilave edilebilir. Eğer salataya turşu konulması istenirse kornişon turşular da küp küp doğranıp patates ve havuçların bulunduğu karışım kabına alınmalıdır. Son olarak patateslerin ve havuçların bulunduğu kaba bezelyeler ilave edilir. Daha sonra derin bir kabın içerisinde bir su bardağı yoğurt ve İki yemek kaşığı mayonez güzelce çırpılır. Burada mayonez ve yoğurdu karıştırmaktaki asıl amaç mayonezde bulunan fazla kaloriyi en aza indirmektir. Güzelce çırpılan yoğurt ve mayonez, havuç, patates ve bezelyenin bulunduğu kaba aktarılır. Bu kapta hepsi harmanlanır ve servise hazır hale gelir.

PÜF NOKTA

Yoğurtlu karışımı patates ve havuçların içerisine aktarırken patateslerin ve havuçların çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde patatesler ve havuçlar karışımın içerisinde dağılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here