Şark Köşesi

0
10
şark köşesi

Şark Köşesi

Artık günümüzde insanlar hep modern tasarlanmış evlerde yaşıyor. Fakat bir tarafımız hep o eski,gizemli doğu kültürünü özlüyor.

Son yıllarda doğu kültürüne benzer havayı solumak isteyenler için bazı mekanlar açıldı ve işletilmeye devam ediyor.Bazı oteller, cafeler ve bazı tarihi mekanlar bu ambiyansı solumamızı sağlıyor. Fakat geniş ve oda sayısı fazla evlerde de bu havayı soluyabilir evimizin odasının bir tanesini şark köşesi dokusuyla dizayn edebiliyoruz.Özellikle beyler bu şark köşesi fikrine biraz daha hevesliler.

Şark,Arapçadan dilimize geçmiş bir kelimedir ve doğu demektir. Şark köşesi de doğuda oturma grubu veya oturma köşesi anlamına gelir.Tabi şark köşesi sadece oturma grubu değil, zeminden duvara ve tüm aksesuarlarına varıncaya kadar doğu ve  doğu Anadolu kültürünü bize yansıtan bir etkinin oluşmasını sağlar.Eskiden Osmanlı zamanında konuklar için şark köşeleri hazırlanırdı. Evlerden hiç misafirin eksilmediği dönemlerde, misafirler bu ortamda ağırlanırdı. Şark köşesinin bulunduğu odada bolca minderin olması fazlaca misafirin ağırlanmasını sağlıyordu.Eskiden masa ve sandalyeler yoktu ve yerde yemek yeniyordu.İnsanlar tepsi başında sohbet ediyorlardı.Bu yüzden şark köşelerindeki masalar yere yakın,divanlar alçaktı.

Şark köşeleri L veya U şekline benzeyen birçok divanın birleşmesinden oluşur.Genelde şark odasının heryeri bu divanlarla döşenir.

Divanların üzerine genelde otantik örtüler serilir.Bu minderlerin içi ise süngerden oluşur.

Divanların kol koyulan bölümleri ahşaptan veya sağlam ağaçlardan yapılır.Şark odasının tamamı zaten ahşap ağırlıklıdır.Oda da ahşak dokusu hissedilir.

Şark odalarında doğu ve doğu anadolu kültürünü tanıtan aksesuarlar hakimdir.Köşenin genelinde doğu kültürüne ait aksesuarlar kullanılır. Duvarlara kilimler asılır,şamdanlar ve gaz lambaları yer tutar.

Odanın ortasında ise mutlaka el dokuması bir şark halısı olur.

Yine şark odalarında bakırdan kaplar,kahve fincanları,kanaviçe örtüler her türlü ahşap süs yer alır.Fotoğraflara gözatmadan şark köşesi dizayn etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here