Uykusuz Gecelere Son

0
26

İçerik

Uykusuzluğun sebep olduğu problemler nelerdir?

Günümüzde uykusuzluk oldukça yaygındır.İnsanlar uyku problemini çok sık yaşamaktadırlar.Uykusuzluk gerek internet sayesinde sosyal medyada zaman geçirerek gerekse  psikolojik olarak sorunlar yaşadığından çoğu insan uykusuz bir şekilde güne başlıyor.

Uykusuzluk bir çok  probleminide yanında getiriyor.

Uykusuzluk ve yol açtığı kazalar

Uykusuzluğun yanında getirdiği en büyük problemlerden biride kazalardır. Özellikle trafik kazalarında yüzlerce insan ölüyor.Trafik kazalarına sebep olan en büyük problem dikkat kaybıdır. Dikkat kaybına  sorumlusunun başıda uykusuzluk. Uykusuz araba kullanırken  uyuyakalan sürücülerin yaptığı kazaları haberlerde görüyoruz. Birtek trafik kazasıda değil üstelik. İş kazalarının bir çoğuda uykusuzluk yüzünden olan çok fazladır.

Uykusuzluğun önemli ilacı uykuyu düşünmemektir

Uykusuzluğun yol açtığı sağlık sorunları

uykusuzlk min - Uykusuz Gecelere Son

Sürekli olarak uyku problemi çeken insanlar bir çok sağlık problemi olmaktadır.

Uykusuzluğun yanında getirdiği sağlık problemlerinden bazıları Kalp krizi ,Kalp yetmezliği ,Kalpte ritim bozukluğu, Yüksek tansiyon, Beyin kanaması, Diyabet,cildin yaşlanması,unutkanlık ve kilo almak.

Uyku sağlık açısında son derece önemlidir. Uzmanlar günde minimum 7- 8 saat uyku uyumayı öneriyorlar. Her şeyi yapmasına rağmen uyuyamayan insanlar oldukça fazla. Uykuyu artırıp, uyumayı sağlayacak ipuçları ise şunlardır.

4gO65tPIgHMH CLB 6cn03ggbUKJ nu4PGMtUMVcCwkD7Zp69UuhMXxwYdIjlBbJ2mXKZP 6 0TCWc1WFN8sJb5akjF9jL3jug1nKlUqzPARkhv7 fnAPiIZ9PAnZUiLlxd0fqYKB CQKoBgYA - Uykusuz Gecelere Son

Uykuyu artıracak en önemli tavsiyeler nelerdir?

* Öncelikle kişi kendini uykuya hazırlamalıdır. Örneğin elini yüzünü yıkamalı veya dişini fırçalamalı ve kendine bir uyku rutini bulmalıdır.

*  Olabildiğince temiz nevresim ve yastıkla uyuyun ki bu sizi gevşetip uykuya erken geçmenize yardımcı olacaktır. Yastığınız ince olmasın onu olabildiğince kabartın bu da size iyi gelecektir.

* Odanızda sizi rahatsız edecek herhangi bir ışık ya da ışıklı bir cihaz bulundurmayın. Göremeyeceğiniz yerde bulundurun. Odanızın penceresine ince perdeler kullanmayın olabildiğince kalın perde kullanın ki odanıza giren ışık uykunuza engel olmasın.

*  Yatak odanızın rengi de rahat bir uyku çekmeniz için önemli bir role sahiptir. Odanızın rengi yeşil olmalıdır.

* Ayrıca odanızın temizliği de önemlidir.

*  Yatağınızı odanızın dışına gelen kenarlardan uzak tutun zira komşularınızdan ya da dışarıdan gelen sesler uykunuza engel olabilir.

* Özellikle kış aylarında soğuk havalarda uyuyamayanlar için sıcak su torbaları kullanarak vücut sıcaklığını artırmaları rahat uykuya geçmeleri için önemli bir parametredir.

*  Yatmadan önce radyodan ya da herhangi bir sesli cihazdan hikaye dinleyin bu sizi rahatlatacaktır.

* Yatmadan önce sadece su için bir şeyler yemeniz kan şekerinizin artmasına neden olur ve uykunuz kaçabilir.

* Kendinize bir günlük tutun uyku problemi yaşayan insanlar genelde gün içinde yaşadıklarını kafalarında çok büyüttükleri için uyuyamazlar. Eğer bir deftere 10 dakika boyunca gün içinde başınızdan geçenleri yazarsanız bu sizin gevşemenizi sağlar ve rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

 

 

TEILEN
Önceki İçerikEn iyi 5 aşk kitapları
Sonraki İçerikSağlıklı Saçlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here