Yağ Yakmak için 5 Öneri

0
16
Yağ Yakmak için 5 Öneri

 

  Uzmanlar hızlı yağ yakmak amacıyla dayanıklılık alıştırması, güç alıştırması ve interval antrenmanı yapmayı, dengeli beslenmeyi ve dinlenmeyi önermektedir. Günlük spor aktivitelerinin yanında dengeli bir şekilde beslenme mevzusunda da uzmanlar ikisinin bir arada doğru bir şekilde yerine getirilmesi ile yağ yakımı olumlu yönde sonuçlar vereceğini dile getirmektedir.

Son derece yoğun geride bıraktığımız günlük yaşamlarımızda sağlık ve fitness hedeflerimize ulaşmak amacıyla süratli yöntemler ve kısa yollar ile ilgili bilgi almayı tamamımız isteriz. Ancak birtakım durumlarda birazcık daha çok vakit ayırarak fitness uygulamanızı önceden planlamak daha iyi neticeler elde etmenize ve daha süratli yağ yakmanıza destek olabilir. Yağ yakımının çeşitli yollarının mevcut olduğunu aktaran Clayton, “Kilo vermek isteyenlerin yapması gereken haftalık olarak hazırlayacakları planlarına birtakım etkili yöntemleri eklemeye karar vermek” dedi. Clayton, bedenimizi resmen bir yağ yakma aracına çevirecek 5 etkili tekniği şu şekilde sıraladı:

1- Antrenman için vakit yaratın

Haftada en az bir kez uzun kardiyo egzersizleri yapmak amacıyla vakit ayırmaya çaba edin. Kendinizi iyi hissettiğiniz bir tempoda uzun zaman koşmak, yürümek ya da pedal çevirmek, bedeninizin yağ yakması amacıyla kusursuz bir tekniktir. Vücudunuz uzun vakitli antrenmanlarınızın büyük bir evresinde yakıt kaynağı olarak bedende depolanan yağı kullanır. Kendinizi zorlamaya başlayıp yoğunluğunuzu arttırdığınızda, bedeniniz enerji üretmek amacıyla depolanan karbonhidratı yakacaktır.

2- İnterval antrenman

Kısa süreli ve yoğun koşunun devamında eşit ya da çok azca daha uzun bir toparlanma vakti olan, temel olarak bedeni daha üst seviyelere alıştırma antrenmanıdır. Egzersizin ardından yağ yakma tesirleri nedeniyle interval antrenmanların etkisi bayağı çoktur. Yüksek yoğunluklu bir interval antrenman esnasında, bedeniniz yakıt kaynağı olarak karbonhidrat kullanır fakat toparlanma esnasında yağ yakar. İnterval antrenmanlar, derli toplu antrenmanlardan daha kısa vakit alır ve sadece 30 dakikalık bir çalışmayla çok mühim yağ yakma neticeleri elde edebilirsiniz. Haftada iki gün bu tarzda antrenman ortaya getirmeye çalışın.

3- Güç antrenmanlarıyla bedeninizi daha süratli toparlayın

Yağsız kas kütlesi ortaya getirmek, dinlenirken bile daha çok kalori yakmanıza yardımcı olacak. Vücudunuzun yağsız kas kütlesini muhafaza etmek amacıyla yağ muhafaza eder iken harcamış olduğundan daha çok kaloriye gereksinimi olur ve bu yüzden kas hacmi ortaya getirmek için  uzun solukta daha iyi yağ yakmanıza destek sağlar. Güce dayalı antrenmanların bedeninizin toparlanma vaktini de süratlendirdiği düşünüldüğünde, bu antrenmanlar iki kat yararlıdır ve spor salonundan da çıktıktan sonra da yağ yakmaya devam etmenizi sağlar.

4- Dengeli Beslenme

Gün içerisinde aldığınız besinler, bedeninizden almış olduğunuz neticeler üstünde direkt olarak etkilidir. Her gün karbonhidrat, sağlıklı yağ ve protein sahibi olan dengeli öğünler oluşturun. Antrenmandan önceki 30 dakika süresince, bilhassa de uzun soluklu antrenman yaptığınız günlerde, protein tüketmeye bilhassa ilgi edin. Ek olarak, bedeninizin kas glikojenini yenilemesine yardımcı olmak amacıyla egzersizden hemen sonra az miktarda karbonhidrat tüketmeniz mühimdir.

5- Dinlenmeye vakit ayırın

Dinlenirken, bedeniniz isteklerinize uyumlu olmaya başlar. Haftada beş gün sıkı egzersiz yapıyorsanız, kalan iki günde bedeninizin toparlanıp yenilenmesine gerekir. Bedeninizin uyumlu olması ve gelişmesini olası kılmanın pek çok tekniği vardır. Egzersiz uygulamanız ve şahsi beslenmeniz mevzusunda dengeli davranmanın uzun vadede daha etkili bir durumda kalori ve yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.Ayrıca dinlenmek zamanlarında yeşil çay gibi yağ yakımını destekleyen içeceklerde içilebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here