Yenidoğan bebek bakımı

0
15
Yeni doğan bebek bakımı

Yenidoğan bebek bakımı

Bebeğinizin ilk banyosu

Bebeğinizin ilk banyosu gerçekten annelerin en çok çekindiği durumdur. Banyoyu ne zaman yaptıracağınızın yanı sıra nasıl ve nerede yaptıracağınızda kaygı konusu olur. Sabunlu kaygan, ağlayan ve çırpınan bir bebeği yıkamak tecrübesiz bir anne için elbette zordur.

Bebeğinize ne kadar sıklıkta banyo yaptırmanız gerekir?

Yenidoğan için, poposu temiz olduğunda ve elleri ile yüzünü günde birçok kez yıkadığınız sürece, haftada birkaç kere yıkamak yeterlidir. Yenidoğanlar, kusmadıkları veya ishal olmadıkları sürece üstlerini kirletmezler.

Daha büyük bebeklerde banyo,uykudan hemen önce bebeğin rahatlaması ve kaliteli bir gece uykusu için hemen hemen her akşam rutin haline getirilir.

Büyük Banyo

Göbek bağı düştükten sonra, bebeğinizi bebek küvetinde gerçek bir banyoya hazır hale gelir. Hangisini tercih ederseniz edin, daha yumuşak olması içinKüvetin altına yumuşak olması için bir havlu serirlir.Yanınızda biri olması sudan ve sabundan kaygan hale gelen bebeğinizi tutmakta size yardımcı olmalı.Banyo öncesi bebeğinize banyoda lazım olacak tim malzemeleri yanınıza alırsanız bebeği üşütmeden banyo işleminizi rahatça tamamlarsınız.

Bebek Banyosu Su Sıcaklığı

Bebeklerin cildi bizimkinden daha hassastır. Bebeğinizi suya sokmadan suyun sıcaklığını dirseğimizle yoklayıp suyun ılık olmasını sağlayın.Bebeğimiz ilk banyolarda ağlayabilir,dış dünyaya yeni alışmaya çalışan bebek elbette banyo yaparken de şaşkınlık ve korku yaşar.Sık sık banyo yaptırarak, banyo sırasında ona şarkılar söyleyerek bebeğinizi banyoya alıştırabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here