YENİDOĞAN BEBEK BAKIMI

0
15
yenidoğan bebek bakımı

YENİDOĞAN BEBEK BAKIMI

EMZİRME

Emzirmenin Temel Kuralları: Bebeğinizin ilk sütü

Her annenin anne sütü bebeği için benzersiz şekilde yaratılmıştır ve bebeğin sağlıklı olmasına yardımcı olacak, mikroplarla mücadele eden hücreler ve proteinlerle doludur. Bebeği emzirmek anne içinde bebek için de en mutlu zamandır.

Bebeğinize emzirmeyi deneyimlemeniz en özel anlardır. Başka hiçbir an sizi ve bebeğinizi hayatının ilk yılı içinde bu kadar yakınlaştıramaz. Bebeğinizin büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu önemli besin maddelerini annesinden alması dünyanın en güzel olayıdır. 

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmek bebeğin olduğu kadar annenin sağlığına da çok faydalıdır.Rahminizin gebelik öncesindeki boyutlarına dönmesini sağlayan hormonları harekete geçirir.

Emzirmek ayrıca gebelikte alınan kiloları vermeye de yardımcı olur, çünkü gebelik öncesinde aldığınız yağı kullanarak, bu yağın vücudunuzun kalıcı bir parçası olmasını engellersiniz. Emzirmek doğru ve dengeli kilo vermenize de yardımcı olacak.

Emziren kadınların, bebeklerini beslerken kendi sağlıklarına da dikkat etmeleri gerekir.Çok hızlı bir şekilde gebelik öncesi kilolara dönmek bebeğin ihtiyaç duyduğu sütü azaltabilir.

İlk emzirme deneyiminizde sizi neler bekliyor?

Anne sütü bebeğin doğmasından sonra birkaç gün içerisinde gelmeye başlar. O zamana kadar, göğüsleriniz bebeğinizin onun yerine içmesi gereken ağız sütünü üretmekle meşgul olacaktır. Bu yoğun, halk arasında sarı süt denilen madde bebeğin hayatı boyunca hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olacak protein ve antikorlarla doludur

Sarı süt(ağız sütü)bebeğin ilk gıdasıdır.Bu ilk günlerde midesi sadece bir çay kaşığı sıvı tutabilir, o nedenle onu doldurmak için fazlasına ihtiyaç duymaz.

İyi bir Süt Miktarı

Emzirme döneminde, iyi beslenme, bol sıvı ve dinlenme büyük önem taşır. Bebek uyuduğunda anne de uyumalı bol miktarda sıvı tüketmelidir.Süt, su ve meyve suları iyi birer seçenektir.

Anne sütünün devamlılığı ve kaliteli olması için çok özel bir şey yapmaya gerek yoktur. üretiminizi sürdürmek için temel bir sağlıklı beslenme düzenine uymanız gerekir ancak çok özel bir şey yapmanız gerekli değildirBebek emdikçe süt üretimi de artar unutmayın.

Bebeğinizi Emzirmeniz Gereken Zamanlar

Karnı acıkan yenidoğan bebeğimizi her istediğinde emzirmeliyiz.İlk günlerde zaten çenesi pek kuvvetli olmadığından bir dakika emip uyuyakalacaktır.Sonra tekrar emmek isteyecektir.Midesi çok küçük olduğu için sık sık emzirmeye devam etmeliyiz.  

 

Yenidoğan bebeğin doyduğunun belirtileri

  • Emdikten sonra altını günde 5-6 kez ıslatıyor ve 6 haftalık olana kadar her gün 2-5 kez yumuşak, sarımsı kaka yapıyorsa, 
  • Her emzirmeden sonra göğüslerinizin yumuşak ve “boşalmış” olduğunu hissederseniz bebeğiniz doyuyor demektir.Zaten haftalık yada aylık kontrolünde gramaj olarak artmış olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here