Yenidoğan bebekler ve 1 aylık bebeğin gelişimi

0
23

Yenidoğan bebekler ve 1 aylık bebeğin gelişimi

Uzun stresli ve heyecanlı hamilelik dönemi bitti. Sonunda bebeğimiz kucağımızda. Yepyeni bir can. Minicik bir insanoğlu ve sadece bize muhtaç…Artık hamilelikte hafta hafta gelişimini takip ettiğimiz bebeğimizin sıra geldi aylık takiplerine.

Öncelikle bebeğimizde pespembe,hafif mor,alnı yüzü tüylü,şişkin burunlu bir yüz.cinsel ve genital bölgesinde şişkinli vb.değişik şekiller görebiliriz.Anormal bir durumda elbette doktorumuza başvurmalıyız. Yenidoğan bebeğimiz her zaman kartpostallardaki gibi doğacak diye bir kaide yoktur.

Daha uzaktaki nesneleri ise bulanık görürler.Koyu ve parlak nesneleri daha rahat görüp inceleyebilirler. Yenidoğan bebeğinizin görme yetisi zaman ilerledikçe gelişir.

Yenidoğan bebek görme duyusu tam gelişmemiş olsa da seslere karşı oldukça duyarlıdır.Özellikle annesinin sesini çok rahat ayırt edebilir.Bu yüzden bebeğinizle bol bol sohbet edip onu rahatlatabilirsiniz.Bebeğiniz anne karnındayken de tv,korna,sokak sesleri,diğer aile fertlerinin seslerini duyduğu için seslere aşırı tepki vermez.Yinede bebeğinizde işitmeyle ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.(Günümüzde birçok hastanede doğum sonrası işitme testi hemen yapılıyor.)

newborn appearance 722x406 - Yenidoğan bebekler ve 1 aylık bebeğin gelişimiYenidoğan bebekte özellikle ilk bir hafta dışkı rengi son derece koyu yeşil hatta siyaha dönük olabilir.Bu anne karnında yuttuklarından dolayıdır ve kısa bir süre sonra açık sarı renge döner.

Yenidoğan bebek ilk günler günde 4-5 kez kaka yapabilir.Hatta emme derecesine göre bazen günde 10 kereye bile çıkabilir.Bebeğim ishal mi diye endişelenmeyin.özellikle anne sütü alan bebekler çok fazla emdiklerinden sulu ve sık kaka yapabilirler.Bebeğiniz büyüdükçe kaka sayısı azalacak ve bağırsak hareketleri tamamen düzene girecektir.

Yenidoğan bebeklerde eğer bebek anne sütü ile besleniyorsa kabız olma olasılığı daha düşüktür.Çünkü anne sütü bebeğin bağırsak yapısına uygun şekilde yaratılmıştır.Fakat mama alan bebeklerde bu daha farklıdır.Eğer bebek 3-4 gün boyunca kaka yapmadıysa ve kakasını yaparken zorlanıp ağlıyorsa,karnı sert ise  kabız olmuş olabilir.Mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Yenidoğan bebeklerde annelere en çok karışılan ve baskı yapılan durum da ‘’kucağına alma,alışmasın’’ olayıdır.Tecrübeli anneler ve büyükanneler genelde kucağa alıştırmama ile ilgili telkinlerde bulunurlar.Huzurlu,sıcak anne karnından çıkan bebek şefkate ve anne sıcaklığına ihtiyaç duyar.Sesinizle,dokunuşunuzla huzur bulur.Yenidoğan bebeğinizi sırf kucağa alışmasın diye bu duygulardan mahrum etmek dünyanın en saçma uygulaması olur.Bol bol kucaklamalısınız bebeğinizi.

new born 2 by far from krypton d3497h1 e1454542329652 - Yenidoğan bebekler ve 1 aylık bebeğin gelişimiYenidoğan bebeklerin doğuştan gelen bazı refleksleri vardır.Mesela emme refleksi daha doğmadan anne karnında yaptığı bir harekettir.Diğer refleks ise adımlama refleksidir.Bebeği koltuk altından tutup havaya kaldırdığımızda adım atar gibi hareket ederler.yaklaşık 4-5 ay sonra bilinçli yapacaktır bu hareketi.Bir diğer refleks ise yakalama refleksidir.Bebeğin ellerine parmağınızı yaklaştırdığınızda,parmağınızı kavrayacaktır.Yine birkaç ay sonra bu reflekside bilinçli olarak yapacak nesneleri tutup kavrayacaktır.

Yenidoğan bebek bir ayın sonunda;Yattığı zaman kafasını hafifçe kaldırabilir,bazı sesler çıkartabilir,parmağını emebilir,hafifçe gülümseyebilir,sırt üstü yatarken dönmeye çalışabilir ve 15-30 cm uzaklıktaki yüzlere kısa sürelide olsa dikkatli bakabilir.

Yenidoğan bebeklerde özellikle kış aylarında görülen bebek burun tıkanıklığı ile ilgili yazımızı da okumayı unutmayın.

Küçük bir hatırlatma bizden size…. yenidoğan bir aylık bebeğinizi bu ilk ayı çok hızlı,yoğun ve yorucu geçeceğinden bol bol fotoğraf çekmeyi sakın atlamayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here