Yağ Yakma İçin Yeşil Çay

1
79

İçerik

Yeşil Çay Üretimi

Aslında yeşil çay, günlük hayatta sık sık tüketilen siyah çay ile aynı bitkiden üretilir. Camellia sinensis bitkisinin yaprakları yavaş bir şekilde kurutulduğunda siyah çay; işleme tabi tutulurken fermente edilmezse yeşil çay ortaya çıkar. Fermantasyona uğramadığı için yeşil çay antioksidan özelliğini korur. Yeşil çay ın pek çok faydasının temelinde, içerdiği antioksidan yatmaktadır.

download - Yağ Yakma İçin Yeşil Çay

Biraz tarihe gidelim

Biraz tarihe götürelim sizi ve yeşil çay ın aslında ilk kullanımı ile ilgili araştırmalar M.Ö. 3000 yılına kadar uzanmaktadır. Anlatılan rivayete göre Çin imparatorunun önünde yer alan kaynağan suya yeşil çay yaprağı düşmüş ve tabi ki o yörenin en bilinen içeceği haline gelmiş.

Bundan 5018 yıl sonra bile , bizim zamanımızda ise yeşil çay bir çok araştırmalarla tüm dünyada bir çok hastalığa deva olarak görülmüş kolesterolü düşürmekten tutunda diş sağlığına kadar pek çok problemin tedavisinde kullanılmaktadır. Kilo vermek için bile en popüler içeceklerin başında gelir yeşil çay.

Yeşil çay ile ilgili son 20-30 yılda yapılan araştırmalar daha çok kanseri engellemekten ve kanser hücrelerinin yayılımını müthiş bir şekilde yavaşlatma daki etkisi olmasıyla daha çok ilgiyi çekmiş araştırmaların kanser dışında kolesterolü ve tansiyonu düşürdüğü gibi, diyabetler için şeker hastalığından koruduğu, yağ yakılmasına müthiş bir derecede yardımcı olduğu ve hafıza olarak ta bunamayı yavaşlattığı tüm dünyaca bilinmektedir.

Green tea 990155 - Yağ Yakma İçin Yeşil Çay

 

Yeşil Çay ın Faydaları

Antioksidan özelliği sayesinde vücuttan toksinleri atmasıyla bilinen yeşil çay, zayıflamak ve yağ yakmak isteyenlerin bir numaralı tercihi. Yeşil çay ödem atıcı özelliği ile sık idrara çıkmayı ve bu sayede midedeki şişkinliklerin azalmasını sağlar. Bu açıdan yeşil çay ın mide rahatlatıcı bitki çaylarının arasında yer aldığı söylenebilir. Yeşil çay içerdiği kafein sayesinde metabolizma hızını arttırarak vücudu dinç kılar. Metabolizma hızı arttığından dolayı yağ yakma oranı da yükselir. Yeşil çay yağ yakma işlemini daha çok, vücuda alınan besinlerdeki kalorilerin bir kısmının emilimini engelleme ve iştah kapatma özellikleri sayesinde yapar. Bağışıklık sistemini güçlendirip, vücudun bakteri ve enfeksiyonlarla daha kolay savaşmasına yardımcı olur. Yeşil çay ın Bu özelliği sayesinde grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı vücut daha dirençli hale gelir. Kalp ve damar sağlığı ile beynin korunmasına ve olası kanser hücrelerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Yeşil çay ı önemli yapan asıl özellik , bileşiminde bulundurduğu Kateşin maddesidir. Kateşin maddesi, çok güçlü bir şekilde antioksidan maddesi yer alır. Kahvedeki gibi olmasada yeşil çayda  yüksek miktarda kafein bulunmaktadır. Ama tabiki sadece kateşin ve kafein dışında için de bir vitamin ve mineral taşır. A, E, C, B5 ve K Vitaminlerinin yanı sıra manganez, çinko, krom ve selenyum gibi çok yararlı maddeyide bulundurur yeşil çay .

HTB1SiHTmbsTMeJjSsziq6AdwXXas - Yağ Yakma İçin Yeşil Çay

Yeşil çay ın sağlık açısında önemli etkileri

• Başlıca en önenmi unsur yükser miktarda antioksidan içermesi.
• Antioksidan özellik sayesinde hücresel faaliyetler düzenlenir.
• Kalp hastalıklarına çok iyi bir koruyucudur.
• Kansere karşı koruyucu etkileri vardır ve tedaviyede yardımcı olmaktadır.
• Bağışıklık sistemini düzenler
• Hafızaya iyi gelmektedir ve Alzheimer hastalığına koruyucu bir özelliği vardır
• Vucudtaki mikropları öldürücü etkisi bulunmaktadır.
• Belkide bayanları ilgilendiren en önemli özellik yağ yakma etkisi bulunması 🙂

Yeşil Çay ve Kilo vermek : Yeşil çay ın zayıflama konusu üzerine yapılan araştırmaların yeşil çay ın açlık hissini etkiledğini,
metabolizmayı hızlandırdığı ve içindeki antioksidan etkisiyle yağı parçalayarak yoğunlaşmasına engel olduğu yönünde sonuçları vardır.
Özellikle bel çevresindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çay bu özellik sayesinde kalp krizi riskini de düşürmektedir.
Tabii kilo vermek için yeşil çay hiçbir zaman tek başına yeterli gelmemektedir.

Hipertansiyon ile Yeşil Çay: Böbrekler tarafından üretilen ve hipertansiyonun ana sebepleri arasında yer alan anjiyotensin dönüştürücü enzimin etkileri yeşil çayla azaltılabiliyor. Buna bağlı olarakta kan basıncı normal seviyelerinde devam ettiği için kalp krizi ve inme riskini düzenli olarak yeşil çay tüketimi ile indirgemek mümkün. Hayvanların ve insanların üzerinde yapılmış araştırmalarda yeşil çay aslında çay olarak değil yeşil çay özü olarak kullanılmıştır.

Kolesterol ile Yeşil Çay: Yeşil çay damar tıkanmasına sebep olan LDL kolesterolün birikmesini engellemeye yardımcı olmaktadır ve aynı zamanda tromboz olarak daha çok bilinen anormal kan pıhtılaşması sebebiyle görülen damar tıkanıklığı riskini de azaltmaktadır.

Yeşil Çayın Antioksidan özelliği : Yeşil çay içinde yer alan bir antioksidan olan kateşin DNA zararı, kanser, kan pıhtılaşması ve ateroskleroz gibi önemli hastalıklara katkıda bulunan serbest radikallerin temizlenmesini hızlandırmaktadır. Bu antioksidanların yeşil çay da daha konsantre çünkü yeşil çay yaprakları sayesinde siyah çaya göre daha az işlenmesidir.

Kanser ve Yeşil Çay: Bir çok insan üzerinde yapılan araştırmalar günde 2 bardak yeşil çay içmenin kanserin ilerlemesini engellediğini ortaya çıkarmaktadır.Ancak bu çalışmalarında sayısı yeterli gelmemektedir.

Kanser konusunda ilk çalışma; 1. ve 2. evre göğüs kanseri olan 500 Japon kadın üzerinde gerçekleşmiştir. Çalışmanın sonucuna göre ameliyat öncesi ve sonrası yavaş yavaş attırılan yeşil çay tüketiminin kanserin nüks etme oranını düşürdüğü gözlenmiştir.Yapılan diğer bir araştırma Çin’deki bilim adamları yeşil çay içmenin mide kanserinin, yemek borusu kanserinin, prostat kanseri, pankreas kanseri ve kolorektal kanserlerine yakalanma riskini azalttığı sonucuna varılmıştır.

Son olarak,uzman bilim adamları günde 2 bardak yeşil çay içmenin akciğer kanserine yakalanma olasılığını %18 oranında azalttığı bu ve alanda yapılan 22 araştırmanın sonucu olarak belirlenmiş.

Diş Sağlığı ve Yeşil Çay: Yeşil çay mucizesi bununla da bitmiyor.Diş çürümesinin ana sebebi olan diş yüzeyinde biriken ve plak tabakası ortaya çıkmasını sağlayan bakterilerin düzenli yeşil çay içimi ile azaltılabildiği çeşitli çalışmaların sonucu olarak bilimsel dergilerde yayınlandı. Yeşil çay bakteri birikimini durduğu gibi diş eti hastalıklarıyla savaşan etkin bir yöntem olarak yıllardır bilinmektedir.

Yağ Yakma Özelliği ile Yeşil Çay

Yeşil çay, yağ yakıp fazla kilolarından kurtulmak isteyen neredeyse her kişinin diyet listesinde mutlaka bulunur. Pek çok uzman tarafından, yağ yakma için yeşil çay önerilmektedir. Vücuttaki yağ yakımına yardımcı olduğu gibi, yok denecek kadar az kaloriye sahip olması ile yeşil çay şekersiz bir şekilde her gün 2 – 3 bardak kadar tüketilebilir. Ancak elbette ki yeşil çay bir destekleyicidir, tek başına zayıflatmaz. Bunun yanında yapılan egzersizlere ve tüketilen besinlere de dikkat etmek gerekir.

Yeşil çayın önerilen günlük tüketim miktarı, herhangi bir rahatsızlığı olmayanlar içindir. Bir hastalığı olan kişi, yeşil çay kullanımına başlamadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

 

Bonus : Kalite Yeşil Çay Nerede Bulabilirim

Türkiye’de pek çok firma yeşil çay satmaktadır.Ama aldıklarımın çoğunda rengi çok soluk yada aroması hafif geliyordu.Tabi yeşil çay anavatanı çindir.Ben yeşil çay alacağım zaman çinden sipariş veriyorum.Aliexpress sitesini duymuşsunuzdur. Aliexpress nasıl alışveriş yapılır yazısına bir göz atın daha sonra vereceğim linkten yeşil çay siparişi verebilirsiniz. Çinde gerçekten çok kaliteli yeşil çay yer almaktadır.Sadece yeşil çay da değil bir çok çeşit çay bulabilirsiniz. Yalnız tek dezavantajı 15 – 30 gün arası kargonuz elinize ulaşır .Sipariş verdiğinizde Türkiye’den aldığınız yeşil çay  ile karşılaştırın aradaki farkı eminim göreceksiniz.

buraya tıklayarak siparişinizi verebilirsiniz

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here