Zencefilin faydaları

0
23

Zencefilin faydaları

Zencefil adeta bir mucize niteliğinde bitkidir. İlaç yapım sektöründen doğal tedavi yöntemlerine kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde zencefil kullanılmaktadır. Zencefil hastalıklar açısından bir numaralı savaşçı asker olarak görülebilir. Peki, zencefil faydaları nelerdir diye sayacak olursak;

– Zencefil kana büyük faydası bulunmaktadır. İçerisinde bulunan çinko, krom ve magnezyum sayesinde kan akışı hızlanmaktadır. Aşırı terleme, titreme ve ateşin önüne geçmektedir.

-Zencefil mideye çok faydalı olduğu bilinmektedir. Basit mide rahatsızlıklarından mide kanserine kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde zencefil kullanılabilir. Zencefil aynı zamanda mide bulantısı ve kusmalara karşı çok etkilidir.

Zencefilin soğuk algınlığına karşı faydaları da çoktur. Günde 2-3 kere tüketilen 2 yemek kaşığı zencefil araştırmalara göre grip ve soğuk algınlığına iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır. Özellikle Asya bölgelerinde zencefil soğuk algınlıklarının tedavisinde bir ilaç niteliğinde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

 

zencefil cayi min - Zencefilin faydaları

-Zencefilin ağrı kesme gibi bir özelliği bulunmaktadır. İçerisinde bulunan maddelerden dolayı doğal ve güçlü bir ağrı 

kesici olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda vücutta bulunan iltihaplara da iyi gelmektedir.

-Zencefil şeker hastalarına da yararlı ve iyi gelmektedir. Kanda bulunan yağ oranını düşürmektedir. Damarların sağlığını korumaktadır.

-Zencefil çayı kansere karşı bile kullanılmaktadır. Zencefil, içerdiği maddelerden dolayı kanser hücrelerine karşı adeta birer savaşçı rolü oynarlar. Bununla yetmez vücutta kanser hücrelerine karşı birer kalkan oluştururlar.

-Zencefil sindirim sistemine iyi gelmektedir. Hazımsızlık sorunu çeken ve sindirim sorunu yaşayan kişiler için bir şifadır. Midenin asit düzeyini ayarlamaktadır ve aynı zamanda mide ağrılarına karşı iyi gelmektedir.

-Zencefil aynı zamanda sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Sinir hücresine yardımcı olmaktadır.

-Barsak sendromuna iyi gelmektedir. Zencefilin büyük yararlarından birisi de bağırsakların düzene girmesini sağlamaktadır. Özellikle salatalarda kullanılarak barsak sendromunun önüne geçilebilir. Barsak da meydana gelen ağrıların önüne geçtiği de bilinmektedir.

Zencefilin faydaları şimdilik burada noktalayalım ve güzel bir zencefil çayı tarifi verelim.

taze zencefil cayi min - Zencefilin faydaları

Zencefil nasıl kullanılmalı

Zencefil içerdiği mineral ve c vitamini sayesinde soğuk algınlığı için tercih edilen bitkiler içerinde yer almaktadır.

Peki zencefil nasıl tüketilmeli.Diğer bitki çayları gibi tüketilmesi yani kaynatılarak değilde demlenerek hazırlanmalıdır ve soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir.

MALZEMELER:

  • 3 bardak su
  • Taze zencefil  (parmak kalınlığında kesilebilir 3 dilim)
  • Kabuk tarçın
  • Bal
  • Limon (ufak bir dilim )

HAZIRLANMASI:

Kaynattığımız suyu alıyoruz.Demliğimizin içine kök zencefilden kestiğimiz 3 dilim zencefili ve kabuk tarçını atıyoruz 10 dakika demlenmesini bekliyoruz. Daha sonra fincanımıza çayımızı döküyoruz.Bardağımıza kabuklu ufak bir dilim limonumuzu kendi zevkimize göre balı koyuyoruz. karıştırdıktan sonra afiyetle içebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here